Vzkaz všem

Pro přidání vlastního příspěvku je nutné se nejdříve přihlásit.
/

Vzkaz Teepkovi

Diskuzní fóra

TémaPříspěvkyDatum
Skautské fórum 2 příspěvky 04.02.16, 21:16
Umíte morseovku? 37 příspěvků 10.08.15, 13:11
Na kolik dní jezdíte na tábor? Vyhovuje vám to? 12 příspěvků 10.08.15, 13:09
Oddíl 3 příspěvky 08.08.15, 20:46
Družina 1 příspěvek 25.12.14, 17:48

Nepřehlédni

Bitka: Skautíci dle T-mobile

Už jste viděli novou vizuální kampaň T-Mobilu? Po motorkářích, ráji, skokanech a lázních…

Bitka Bitka 12 názorů

"To jsou ale šmejdi!"

Taky vám někdy do schránky přišel letáček na zájezd s obědem, spoustou dárků a to vše jen za pár…

Kultůůra Kultůůra 3 názory

Dubnové časopisy jsou zde!

Dubnový Skaut-Junák a Světýlko, ale i Kmen, jsou venku. Co v nich najdeme?

Skaut Chat Skaut Chat 4 názory

Máte v oddíle pravidla?

Hra bez pravidel? Země bez hranic? Několikrát za den se setkáváme s pravidly, která nám ukazují,…

To musíš vědět To musíš vědět 3 názory

Nebojte se reflexe!

Takové ošklivé cizí slovo, ta reflexe. Co to vlastně znamená? Má to něco společného s reflexní…

To musíš vědět To musíš vědět

Jak se daří skautské stezce? Je čas na průzkumy a hodnocení

Co takhle se přijít vyjádřit k tomu, jestli je skautská stezka k něčemu dobrá a jak by se dala…

Jak na stezku? Jak na stezku? 5 názorů

V čem spíme?

2013-07-17 14:43:00 - autor:Teepek Superadmin (superadmin-teepek)

Vojtěch PetrO tom, že je každý tábor zcela jedinečný, o tom jistě není pochyb. Nejenže tábory jednoho oddílu nejsou rok co rok stejné, ale především různé tábory různých oddílů se liší, někdy až tak, že by to člověk ani netipnul. Vezměme si třeba takové spaní. V čem všem spí skauti a skautky na táborech?

(A teď pomineme spacáky, to je samozřejmost :) )

Chatičky

Chatičky všichni známe. Ač do nich třeba na tábory nejezdíme, jistě jsme v nich někdy spali, především na akcích se školu. Když přijedete na tábor, už tam stojí, jen tak do nich neteče, často mají i světlo a elektřinu, někdy i sprchy. Když si zapomenete něco pod postelí a za rok se vrátíte, snadno se může stát, že to tam ještě najdete :)

Iglů

Iglůčka, tedy skládací turistické stany. Jsou lehké, dají se rychle zabalit a ještě rychleji postavit. Častou jsou používané především na turistické tábory, kde se nestanuje na jednom místě. Jsou sice nepromokavé, ale když je ošklivo a vy neustále lezete dovnitř a ven, máte tam stejně mokro. A je tam hnedka čurbes!

Týpí

V poslední době rovněž využívaný způsob “stanování” na táborech. Obrovské stany, do kterých se vejde víc teepků a teeponěk. Uvnitř se může dokonce i rozdělat oheň, když si osadníci ovšem nanosí dříví. V týpí se i lépe udržuje pořádek a velkou výhodou je i to, že se člověk nemusí neustýle shýbat. Postavit týpí je ale docela náročné na dlouhé tyče. Víc o týpku se dozvíte v jednom z předešlých článků ( " Máte opravdu týpí? " )

Stany s plátěnou “podsadou”

Klasické stany – “áčka”. Aby nebyly na zemi, jsou zdvižené a stěny tvoří plachta. Ta ovšem není pevná, při dešti snadno proteče.

Stany s dřevěnou podsadou

Podsada ze dřeva, to je český vynález. A jsme na něj i náležité pyšní! Podsadový stan se skládá z plachty ve tvaru “A” a čtyř stěn z dřevěných prken. Stěny jsou pevné, neprotečou. Navíc se vozí sešroubované a sestavení většinou není nikterak složité. Jedinou nevýhodou je, že se musí boční stěny někde přes rok skladovat.

Stany se stloukanou podsadou

Horní část je opět “Áčko”, případně jehlan. Podsada je taktéž ze dřeva, ale s jedním velkým rozdílem – stěny se nevozí a neschovávají, ale stloukají se na místě vždy znovu a znovu.

Jak to vypadá konkrétně? Jediné, co se přiveze z klubovny jsou celty. V lese se porazí soušky, nařežou se a udělají se z nich kolíky. Na louce se vyměří stany a kolíky se zatlučou do země, řádně hluboko. Z pily se nechají dovést krajinky – jsou to vlastně špatná prkna, okraje stromů, která nejsou přesně rovná a většinou se používají maximálně na topení. Tyto prkna se nařežou přesně na délku stěny stanu a následně se přitlučí ke dvěma kůlům, které jsou v rohu. Prkna se přidávají odspodu a nechává se vždy malý přesah, aby do stanu neteklo. To se udělá ze všech stran, jen ze předu se nechá díra na dvířka.

Pak se stlučí postele. Ty se dělají jednoduše, jsou to vlastně dvě kulatiny (soušky), na kterou se příčně nabijí rovná prkna. Následně se, většinou z lísky, vytvoří kosntrukce, na kterou se posléze navlékne stan. Pak už stačí jen vyrobit dvířka, připevnit je na pant a vymyslet milion nejrůznějších vychytávek jako je zámek na dvířka, spousta poliček na cokoli, věšáky a tajné skrýše. Alespoň tak to děláme u nás.

A co vy? Jak vy spíte na táborech? Napište a hlasujte v anketě, provádíme totiž zcela unikátní výzku, milí přátelé!

P.S. – Zkuste spát i jednu noc pod širákem. Je to paráda, těch hvězd, co je na nebi…

foto: archiv autora 3×, 1× z webu www.plzen2007­.estranky.czTato stránka již byla hodnocena: 93×

Průměrné hodnocení: 2.08602

Vyžadovány cookies

Hodnotit:

1 2 3 4 5