Další týpci

On-line jsou:
0 nepřihlášených

Vzkaz všem

Pro přidání vlastního příspěvku je nutné se nejdříve přihlásit.
/

Vzkaz Teepkovi

Diskuzní fóra

TémaPříspěvkyDatum
Skautské fórum 2 příspěvky 04.02.16, 21:16
Umíte morseovku? 37 příspěvků 10.08.15, 13:11
Na kolik dní jezdíte na tábor? Vyhovuje vám to? 12 příspěvků 10.08.15, 13:09
Oddíl 3 příspěvky 08.08.15, 20:46
Družina 1 příspěvek 25.12.14, 17:48

Nepřehlédni

Bitka: Skautíci dle T-mobile

Už jste viděli novou vizuální kampaň T-Mobilu? Po motorkářích, ráji, skokanech a lázních…

Bitka Bitka 12 názorů

"To jsou ale šmejdi!"

Taky vám někdy do schránky přišel letáček na zájezd s obědem, spoustou dárků a to vše jen za pár…

Kultůůra Kultůůra 3 názory

Dubnové časopisy jsou zde!

Dubnový Skaut-Junák a Světýlko, ale i Kmen, jsou venku. Co v nich najdeme?

Skaut Chat Skaut Chat 4 názory

Máte v oddíle pravidla?

Hra bez pravidel? Země bez hranic? Několikrát za den se setkáváme s pravidly, která nám ukazují,…

To musíš vědět To musíš vědět 3 názory

Nebojte se reflexe!

Takové ošklivé cizí slovo, ta reflexe. Co to vlastně znamená? Má to něco společného s reflexní…

To musíš vědět To musíš vědět

Jak se daří skautské stezce? Je čas na průzkumy a hodnocení

Co takhle se přijít vyjádřit k tomu, jestli je skautská stezka k něčemu dobrá a jak by se dala…

Jak na stezku? Jak na stezku? 5 názorů

Tipy na outdoorové vybavení – spaní

2012-12-21 11:18:00 - autor:Želwice (zelwice)

Teepek TeepekV 2. díle tohoto seriálu bychom se mohli podívat, co je možné si přát od Ježíška pro outdoorové SPANÍ. Hlavními komponenty tedy bude spací pytel, karimatka (popř. karibabka nebo karitaťka), baterka nebo čelovka a stan.

SPACÍ PYTEL – SPACÁK

Spací pytel by pod stromečkem rádo našlo asi 28% skautů. Základní otázkou při výběru spacáku je, zda mumii či dekový a zda péřovou výplň anebo výplň z dutých vláken. Jaký je tedy rozdíl? Spacák mumiového typu je pro 99% využití lepší a praktičtější než dekový. Dekový se hodí pro chvíli, kdy spíte v místnosti, kde je notně přetopeno anebo pro pikniky či opalovačku u vody. Mumiový poznáte podle toho, že má stahovací část kolem hlavy a je rozepnutelný pouze po jedné (boční) straně a ne po dvou (boční a pravoúhlé straně ve spodní části) jako je tomu u dekového. Mumiové spacáky na trhu těžce převažují.

Výplň spacáku je potom otázkou vkusu a také využití u daného majitele. Dutá vlákna jsou levnější, mohou být i lehčí a skladnější, ale není to podmínkou. Dražší spacáky s dutými vlákny vydrží pořádné expedice, mrazy a větší zimu, což se o běžných spacácích z dutých vláken říci nedá. Péřové spacáky jsou dražší, ale kvalitnější a s delší životností, mohou být skladnější a lehčí (vždy jde o porovnání dvou daných typů spacáku, nejde to zobecnit).

Při výběru spacáku je nutné si položit ještě jednu otázku – K ČEMU BUDU SPACÁK POUŽÍVAT? Pokud sháníte spacák na spaní v klubovně, na chatách a jednou do roka pod stan na tábor, jistě vám postačí nějaká levnější, tenčí varianta. Pokud sháníte spacák na zimní spaní ve sněhu, expedici do Skandinávie, anebo jen do budoucna plánujete něco náročnějšího, jistě se vyplatí do spacáku investovat, nechat si poradit od odborníků, načíst si uživatelské recenze apod. Dobrý spacák může sloužit i 10 let, proto se vyplatí investovat do kvality a ani nepřemýšlet o něčem, jako je spacák z Tesca či Globusu.

Spacák na celoroční užívání, jakoby “zlatý střed” pro každého skauta/skautku by měl mít označení TŘÍSEZÓNNÍ a váhově tak do 1600g. Kvalitní spacák z dutých vláken se dá sehnat od 1000,–Kč, za péřové si připlatíte, ceny jsou od 3000,–Kč cca do 10 000,–Kč (běžné, ne s rukávy, nepromokavý povrchem apod.). Hlavně bychom měli znát naši “velikost”, ta se u spacích pytlů udává ve výšce postavy, které je spacák uzpůsoben. Dětský spacák není příliš vhodný, neboť se musí rychle vyměnit. V době, kdy už nerosteme, je ideální shánět spacák, do kterého chceme již něco investovat.

TIP!
Počkej si na povánoční výprodeje, výrazně ušetříš!
Teepkova poznámka: Ono Ti v tuto dobu stejně už nic jiného ani nezbývá :-)

KARIMATKA

Karimatku jak známo užije každý při spaní v tee-pee, na chatách či ve stanech. Karimatek na trhu jsou obecně vzato 3 druhy, každá má svá pro a proti, u každé si můžete zvolit tloušťku a tedy i komfort. Typy jsou tyto:

Klasická pěnová karimatka, kterou zná každý. U té si člověk vystačí i s tou nejobyčejnější a nejlevnější karimatkou ze supermarketu. Pokud ji nepropálíte, nepropíchnete klacíkem či neztratíte, potom jí není jak ublížit. Má vysokou životnost, je lehká. Nevýhodou je, že ji musíte nést při cestování v ruce anebo mít připnutou na batohu. Vhodné je však pořídit si ji s vrstvou igelitu (proti vlhkosti) a ideálně v lesních barvách (ne růžová apod.). Cena od 70,–Kč výše.

Alumatka, alobalová karimatka je nejlehčí a nejskladnější variantou, oproti tomu je nejméně komfortní. Nejméně izoluje a při spaní venku pod sebou ucítíte každý hrbolek. Cenově je od 50,–Kč výš.

Samonafukovací karimatka je pro změnu nejkomfortnější karimatkou vůbec, ovšem patří mezi nejdražší (cca od 500,–Kč výš). Naprosto vyrovnává terén, tj. na štěrku ani nepoznáte, že nespíte ve své posteli. Problém však je, že pod sebou vždy musíte mít igelit nebo nějakou jinou vrstvu, abyste si ji nepropíchli. Po propíchnutí již nikdy na 100% netěsní. Ve sbalené podobě je většinou shodná se sbaleným spacákem, ovšem dá se vnořit do batohu. Je vhodná pro vandry a delší přespávání, ovšem paradoxně je nejtěžší (cca 1 kg).

STAN

Stan je samozřejmě dobrá investice pro cestování, vandry, (cyklo)turistiku, festivaly a další akce. Koupit stan v supermarketu opravdu nepřipadá v úvahu. Dobrý stan (jako spousta jiné výbavy) má dlouhou životnost. Samozřejmě sháníme typ kopule (půlkulatý) a ideálně s předsíňkou (na batohy, popř. s velkou na kola). Musíme zvážit, kolik lidí v něm bude spát, abychom pro jednoho neměli zbytečně velký (a samozřejmě zbytečně těžký) stan. Dle velikosti (předsíňky, počtu místností či velikosti spací místnosti pro daný počet osob) se odvíjí váha stanu. Více místností je dle mého pro běžné cestování zbytečné, spíše se zaměřte při výběru na kvalitu, přečtěte si recenze a poptejte se přátel na jejich zkušenosti. Stan pro jednoho či dva cca od 1000,–Kč, pro tři od 1500,–Kč a pro čtyři okolo 2000,–Kč. Uvádím zde ceny spíše méně kvalitních stanů, chcete-li kvalitnější kousek např. na spaní v horách apod., nachystejte si minimálně 3500,–Kč!

NEDÁ SE SVÍTIT?

Na svícení ve stanu i kdekoli na kempování je ideální samozřejmě baterka, což ví už světlušky a vlčátka. Pomineme-li taková ta mini-svítítka na klíče apod., které sice získáme většinou jako reklamní předmět, ovšem nic to nevydrží, máme baterky dvou typů – klasická baterka do ruky anebo čelovka. Baterka do ruky je povětšinou levnější záležitost, svítí na větší vzdálenost (ale není to pravidlem, výjimkou jsou baterky s LED diodami). Čelovka je podstatně praktičtější, dá se nosit na čele, můžete ji omotat kolem ruky či nést v ruce jako běžnou baterku. Čelovka vám nezavazí v pohybu a při práci, pokud ji máte na čele. Nespadne do latríny ani nikam jinam, neboť se nekutálí.Lépe se vejde do batohu a má povětšinou menší spotřebu baterií (pokud srovnáváme čelovku s LED diodami a klasickou baterku se žárovkou). Klasická baterka se cenově pohybuje 30– 1000,–Kč a čelovka 62–1500,–Kč (počítám běžné uživatelské kousky, pro srovnání se doporučuji podívat na nejdražší kousky na webu Heureka.cz).

sepsala Želwice, foto www.junshop.cz


Související články


Tato stránka již byla hodnocena: 73×

Průměrné hodnocení: 2.06851

Vyžadovány cookies

Hodnotit:

1 2 3 4 5

Zobrazit všechny Přidat nový