Vzkaz všem

Pro přidání vlastního příspěvku je nutné se nejdříve přihlásit.
/

Vzkaz Teepkovi

Diskuzní fóra

TémaPříspěvkyDatum
Skautské fórum 2 příspěvky 04.02.16, 21:16
Umíte morseovku? 37 příspěvků 10.08.15, 13:11
Na kolik dní jezdíte na tábor? Vyhovuje vám to? 12 příspěvků 10.08.15, 13:09
Oddíl 3 příspěvky 08.08.15, 20:46
Družina 1 příspěvek 25.12.14, 17:48

Nepřehlédni

Bitka: Skautíci dle T-mobile

Už jste viděli novou vizuální kampaň T-Mobilu? Po motorkářích, ráji, skokanech a lázních…

Bitka Bitka 12 názorů

"To jsou ale šmejdi!"

Taky vám někdy do schránky přišel letáček na zájezd s obědem, spoustou dárků a to vše jen za pár…

Kultůůra Kultůůra 3 názory

Dubnové časopisy jsou zde!

Dubnový Skaut-Junák a Světýlko, ale i Kmen, jsou venku. Co v nich najdeme?

Skaut Chat Skaut Chat 4 názory

Máte v oddíle pravidla?

Hra bez pravidel? Země bez hranic? Několikrát za den se setkáváme s pravidly, která nám ukazují,…

To musíš vědět To musíš vědět 3 názory

Nebojte se reflexe!

Takové ošklivé cizí slovo, ta reflexe. Co to vlastně znamená? Má to něco společného s reflexní…

To musíš vědět To musíš vědět

Jak se daří skautské stezce? Je čas na průzkumy a hodnocení

Co takhle se přijít vyjádřit k tomu, jestli je skautská stezka k něčemu dobrá a jak by se dala…

Jak na stezku? Jak na stezku? 5 názorů

Tipy na outdoorové oblečení

2012-12-21 11:16:00 - autor:Želwice (zelwice)

Teepek TeepekV uplynulém týdnu proběhla anketa o tom, co si Teepci a Teepoňky přejí k Vánocům ze skautské výbavy. Zúčastnilo se jí 76 respondentů. Výsledky nebyly tolik překvapující, každý skaut/ka si přeje něco z výbavy a většina z nich má i více přání. Pojďme se tedy podívat na vaše odpovědi…

NA OUTDOOR

Absolutně největším favoritem pro Ježíška se stala odpověď „běžný“ outdoorový oděv, tj. oblečení nepromokavé (membránové, zátěrové) anebo softshellové či „letní plátěné“, tedy kalhoty či bunda (pro tuto variantu hlasovalo 40% zúčastněných!). Toto oblečení je možné sehnat ve všech outdoorových obchodech i e-shopech, stačí si jen vybírat, ideálně dle referencí.

Z ČEHO JE MOŽNÉ VYBÍRAT???

PLÁTĚNÉ OBLEČENÍ

Plátěné kalhoty (většinou ve velmi populární kostičkované variantě) jsou vhodným oděvem na léto. Jsou lehké do batohu, vzdušné, rychle uschnou při zmoknutí či jiném namočení. Můžete je zakoupit s dlouhými, tříčtvrtečními či krátkými nohavicemi. Je možné zakoupit kvalitní kalhoty tohoto typu (cca 500,–Kč a více, dle délky, značky, kvality) anebo podobnou variantu z umělejších materiálů z „levné dovozové módy z Asie“ cca od 100,–Kč. Rozdíl není jen v ceně a materiálu, ale i ve střihu. Kvalitní kalhoty nebrání v pohybu, mají „nařasená kolena“, tedy se při pokrčení kolene nevyhrnují apod.

Je možné sehnat i kalhoty z tužšího plátna, buďto vojenské z armyshopů (cca od 300,–Kč) anebo tužší outdoorové (např. Rejoice FatMoth, cca od 1.100,–Kč).

Plátěná bunda byla spíše záležitostí našich babiček anebo trempů pár let zpátky. I v dnešní době jsou však tyto starší plátěné bundy vhodné a funkční např. k táborovému ohni či na práci. Jen málokdo si však chce při práci pošpinit a zničit kvalitní bundu anebo si ji propálit u ohně. V tomto případě nejde ani tolik o dárek, jako spíš o doplnění výčtu možností. Takovéhle bundy se buď dají sehnat v second-handech, ve skříních našich rodičů a prarodičů anebo kvalitnější a pevnější v armyshopech. Cena zdarma od rodinných příslušníků, jinak za příznivé ceny do 100,–Kč.

TIP!
Počkej si na povánoční výprodeje, výrazně ušetříš!
Teepkova poznámka: Ono Ti v tuto dobu stejně už nic jiného ani nezbývá :-)

SOFTSHELL

Definice materiálu SOFTSHELL dle serveru AlpinePro.cz: „Je lehký a elastický materiál s membránou nebo bez membrány, který spojuje výhody druhé a třetí vrstvy. Je vodoodpudivý s vysokou prodyšností a zabraňuje průniku větru. Materiál nachází uplatnění v různých sportovních aktivitách a v rozličných povětrnostních podmínkách. Prodyšnost materiálu (breathability) činí 3 000–15 000 g/m2/24h a nepromokavost 3 000–15 000 mm vodního sloupce (water column).“

Softshellová bunda je vhodná na jaro či podzim. Je to teplá vrstva, ovšem příliš nechrání před deštěm a sněhem. Jde již o kvalitní a dražší část oblečení, dá se sehnat od 1.000,–Kč výše… Softshellové kalhoty jsou vhodné do větší zimy, pro outdoorové expedice apod. Opět snížená voděodolnost, zato mají dobrou hřející vrstvu. K sehnání od 1.400,–Kč.

ZÁTĚR/MEMBRÁNA

Rozdíl mezi zátěrem a membránou je pěkně vystižen zde: http://www.ou­tdoorguide.cz/…ra­na-40.html Každopádně jde o nepromokavé oblečení, funkční, s poměrně vysokou životností, lehké a skladné, drží teplo, ale nemá hřející vrstvu jako softshell.
Vyžadují také speciální zacházení (praní v impregnaci apod.). Membránová/zátěrová bunda či kalhoty vydrží věčnost. Zde se nevyplácí jít po levnějších kouskách! Membránová bunda je ke koupi od 1.400,–Kč a kalhoty zhruba od 990,–Kč. Zátěrová bunda pak přijde na 1.000,–Kč a více, kalhoty zhruba stojí 1.000,–Kč.

ZIMNÍ OBLEČENÍ

Oblečení na zimní sporty (lyže, běžky, snowboard ) bylo také velmi vyžadované pod stromečkem, hlasovalo pro něj 29% respondentů. Na ně bývají také používány buď membrány anebo zátěry (viz výše). Rozdíl mezi zimním a běžným oblečeními je ten, že zimní oblečení bývá „zateplené“ (vycpané) a je jinak anatomicky tvarováno, mívá kšandy apod.

Na lyže se doporučuje oblečení akorát padnoucí, na běžky spíše úzké (a méně tenkých vstev), na SNB naopak oblečení o něco větší, aby nebránilo žádným pohybům. Na výběr máme pak z kombinéz (kalhoty+bunda spojeny jako 1kus, cena cca 3.500,–Kč) anebo zvlášť bunda (od 600,–Kč) a kalhoty (od 500,–Kč).

**Kde a jak shánět výbavu levněji? Chcete Ježíškovi ušetřit? Přečtěte si můj článek zde: http://www.ou­tdoortipy.cz/…or-vybaveni/ **

sepsala Želwice, foto www.junshop.czTato stránka již byla hodnocena: 65×

Průměrné hodnocení: 2

Vyžadovány cookies

Hodnotit:

1 2 3 4 5