Vzkaz všem

Pro přidání vlastního příspěvku je nutné se nejdříve přihlásit.
/

Vzkaz Teepkovi

Diskuzní fóra

TémaPříspěvkyDatum
Skautské fórum 2 příspěvky 04.02.16, 21:16
Umíte morseovku? 37 příspěvků 10.08.15, 13:11
Na kolik dní jezdíte na tábor? Vyhovuje vám to? 12 příspěvků 10.08.15, 13:09
Oddíl 3 příspěvky 08.08.15, 20:46
Družina 1 příspěvek 25.12.14, 17:48

Nepřehlédni

Bitka: Skautíci dle T-mobile

Už jste viděli novou vizuální kampaň T-Mobilu? Po motorkářích, ráji, skokanech a lázních…

Bitka Bitka 12 názorů

"To jsou ale šmejdi!"

Taky vám někdy do schránky přišel letáček na zájezd s obědem, spoustou dárků a to vše jen za pár…

Kultůůra Kultůůra 3 názory

Dubnové časopisy jsou zde!

Dubnový Skaut-Junák a Světýlko, ale i Kmen, jsou venku. Co v nich najdeme?

Skaut Chat Skaut Chat 4 názory

Máte v oddíle pravidla?

Hra bez pravidel? Země bez hranic? Několikrát za den se setkáváme s pravidly, která nám ukazují,…

To musíš vědět To musíš vědět 3 názory

Nebojte se reflexe!

Takové ošklivé cizí slovo, ta reflexe. Co to vlastně znamená? Má to něco společného s reflexní…

To musíš vědět To musíš vědět

Jak se daří skautské stezce? Je čas na průzkumy a hodnocení

Co takhle se přijít vyjádřit k tomu, jestli je skautská stezka k něčemu dobrá a jak by se dala…

Jak na stezku? Jak na stezku? 5 názorů

Co si přát od Ježíška?

2011-12-15 23:59:59 - autor:Teepek Superadmin (superadmin-teepek)

foto/obrázek poskytl(a): Teepek Teepek/

Fotogalerie

Ač to za okny nevypadá, Ježíšek už dávno balí dárky. Pokud nevíte, co si od něj přát, přinášíme na poslední chvíli pár tipů. Správný rádce může ještě rychle nasdílet odkaz rodičům své družinky a doplnit, komu by se v družině co hodilo. Jarda nemá nůž a Bětka jezdí na výlety v sandálech, znáte to :-)

Nůž

Správný muž má vždy nůž, říká se. Ale platí to nejen pro muže, ale obecně pro skauty. Takový švýcarák v kapse, to je věc k nezaplacení. Zná-li z vás ještě někdo MacGyvera, moc dobře ví, co vše s malým červeným nožíkem můžeme vyrobit!

Před koupí nože je dobré si rozmyslet, na co nůž budete potřebovat. Chceš-li jít lovit krokodýli, neváhej a kup dlouhou čepel. Krokodýla rozpářeš raz dva!
Na druhou stranu, pokud oddíl krokodýly neloví, mít takovýto nůž je jen čirý nesmysl a frajeřina.
Je jen otázkou, kdy se na nůž napíchne vlastník či někdo jiný.

*Na táboře jsme jednou měli chlapce, který si přeřízl snad všechny šlachy v ruce. Ne, neměl v ruce kapesní švýcarák, měl v ruce nůž Krokodýla Dundeeho.**

Kvalitní zavírací nůž můžeme koupit buď od české firmy Mikov nebo “švýcaráky” Victorinox či Wenger.
Nůž u sebe může mít mnoho dalšího dovybavení; většinou jde o otvírák na konzervy, lahve, vývrtku, malý nožík. To jsou věci, které se mohou hodit, osobně ještě doporučuji mít na noži malý nožík (osobně využívám na vyřezávání).
Pilka, kleště, pilník, nůž na ryby a podobné věci nedoporučuji. Pokud je chcete, pořiďte si krom nože ještě multifunkční kleště.
U dětí je na místě pojistka. U menších dětí (nebo třeba jako první nůž) se hodí nůž s kulatou špičkou, dítě se spíš neřízne.

Když budete kupovat nůž, nezapomeňte na pouzdro, nebo nůž budete kupovat za vysvědčení znovu. Nedoporučuji šňůrku na krk, dítě často vyřezává, zároveň někam jde (či leze na strom) a nůž má na krku…

Cena je od 300,– do 800,–, rozhodujte se i dle toho, za jak dlouho se nůž někde ztratí…

Pohory

Jak často se stane, že někdo na výpravu dorazí v teniskách.
Boty si co nevidět zničí, rozpadnou se či si je prochodí, v botách bude ihned mokro, jsou ideální na vyvrtnutí kotníku a ještě z nich bolí nohy
To chce pohory.
Nadruhou stranu, drahé pohory mají spoustu nevýhod. Nevydrží déle jak jeden rok, protože z nich noha vyroste; navíc se o ně musí dobře pečovat a to neumí každý.
Ideální jsou boty maximálně do dvou tisíc, klidně i levnější; stačí zajít do různých sportovních obchodů (spíš a la Gigasport, ne Hudy), nebo armyshopů. Drahé pohory kupte až noha neporoste!
Důležité je, aby byly kotníkové.
Bude-li boty impregnovat, nebude tam tak brzy mokro (pozor, pohory stejně nebudou holinky).
Počítejte i s tím, že je třeba koupit boty o číslo větší (kvůli tlusté ponožce).

Batoh

Je důležité si říct, jaký batoh byste rádi. Je rozdíl mezi batohem na jednodenní výlety, kam dáte termosku, svačinu, zápisník a suché ponožky a mezi batohem na vícedenní túry.
Základem jsou v každém případě zpevněná záda (záda pak nebolí) a, především u větších batohů, bederní a prsní pás. To hned pomůže batoh značně odlehčit!

Pokud byste chtěli kvalitní batoh na jednodenní výlety, budete se pohybovat kolem tisícovky (batohy do 30 l), větší batohy na dva dny (dětem stačí do 50 l, jinak balí s sebou blbosti a pak to tahají) jsou do dvou, dvou a půl tisíce. Osobně mám rád sérii Airconact od Deuteru..

U větších batohů existují dva druhy plnění – horem či bokem. Oboje dvoje má své výhody, proto doporučuji kombinaci obojího, která je taktéž v prodeji.

Při výběru dbejte i na barvu. Červená a oranžová je pro horolezce do skal; skautům sluší tmavší přírodní barvy (navíc se hned nezašpiní).

Spacák

Při náročném putování (což každá z výprav s oddílem beze sporu je) je dobré spát v suchu a teple. Proto výběr spacáku nepodceňujte a pozor na různé „tesco“ výrobky. Ideální je mumiový spacák z umělých vláken.

Pozor, čím kvalitnější spacák, tím je i těžší. Spacák by pro naše účely neměl přesáhnout kilo a půl, ideál je mírně přes jeden kilogram.

Při výběru se zajímej o dolní hranici komfortu, při ní by ses měl ještě v teple vyspat. Osobně jsem už dlouhá léta spokojen se spacákem Tulák od české firmy Prima. Cena je od cca 1000,– do 3000,–. O spacák je ale nutno se také starat, například ho neskladujeme sbalený!

Karimatka

Ke spacáku jasně patří i karimatka. V posledních letech byl velký boom tzv. alumatek (a diskuze, zda patří leklou plochou dolů či nahoru zaplnily nejednu chvíli). Úplně se ale vytratila soudnost.

I kdyby izolační vlastnosti alumatky byly stejné jako ty karimatky, karimatka jasně vede. Alumatka nejenže klouže a rychle se trhá, ale především neposkytuje žádný komfort, co se týče měkkosti. Přes alumatku cítíte velice dobře každý kamínek či větvičku, při spaní na zemi vás zase brzy bolí záda, protože spíte na tvrdém. Trochu mi to připomíná indiánské mokasíny, přes ty je taky vše cítit. Ty ale vypadají lépe…

V současnosti jsou v módě i tzv. „samonafukovačky“. To je pravý opak alumatek. Spí se na nich velice pohodlně. Jsou ale i těžší (kolem kila a půl, což je vážně na zádech pro dítě znát). Nehledě na to, že si při lepení zavzpomínáte na staré dobré nafukovací matrace….

Ideální jsou pěnové karimatky, cena je mezi 100,– až 200,–

Baterka

Kdo jezdí na dva dny bez světla, je blázen. Svítit si mobilem je hloupé, baterku raději šetříme, když už.
Baterka buď může být klasická, nebo čelovka.
Každá se hodí na něco.
Čelovky se pohybují od čtyř do osmi stovek, výhoda je jasná – nemusíte je mít v ruce. Většinou mají ale větší rozptyl, tj. nesvítí tak daleko. Ruční svítilny se pohybují asi od dvaceti korun do dvou tisíc. Ideální je baterka diodová (ne žárovková). Svítí lépe i déle. Výběr je zde opravdu široký, doporučuji vybrat baterku kolem 200,–. Dejte si pozor na váhu a baterky, kterými se svítilna krmí.

Zápisník

Mnozí z nás ho nemají. Přitom pořádný zápisník je základ, proto ho všem doporučujeme. Pevné desky, spoustu stran; cena do padesáti korun.

Mapa

Dostat k Vánocům mapu míst, kam jezdíte na výlety, není vůbec špatný nápad. Cena je okolo stovky za mapu a je to věc, která se neztratí (ikdyž vy i s ní můžete) ;-)

Turistická GPS navigace

Je také možné si pořídit [gípíesku], tedy GPS (na Moravě říkají Gde Proboha Su?). Pro začátek – vybíráme z turistických variant, nikoli autonavigací :-)

I tak je na výběr celá škála. Pro nás je asi nepřijatelnější barevná navigace (s barevným displejem). Ty se vyrábějí dotykové či bezdotykové.

Osobně mám zkušenosti s oběma a základním problémem té dotyková je výdrž baterie. Proto osobně hlasuji všemi deseti pro nedotykové.

Dobré jsou navigace Garmin eTrex (Vista HCx, Legend..) za cenu okolo 4000,–, či novější Garmin eTrex 30 lifetime za necelých 6000,–

Při koupi dejte pozor, zda navigace obsahuje mapy (a případně jaké) a jaký je způsob nabíjení (akumulátor či baterie).

Termoska

Koupit dobrou termosku může být věda. Je dobré si ale uvědomit, zda chcete koupit dobrou (a drahou termosku), nebo termosku, s kterou budete jezdit na jednodenní výlety.
Pro naše účely stačí termosky okolo 500–600,– korun.
Materiál je nerez, čím větší objem, tím i déle vydrží.
Ideální jsou termosky vakuové, nikoli zrcadlové (ty vám ale snad už ani neprodají, maximálně babička k Vánocům – a tam jí stejně spíš daruje).

Šátek ke sto letům

Český skauting slaví sto let. K této příležitosti se vyrobily i speciální skautské šátky. Mají modrou barvu, na okrajích je trikolora a šátky jsou potištěny letopočty, kde je graficky symbolizováno založení a léta, kdy byl skauting v našich zemích zakázán.

Skautské triko

Je taktéž možné si ke sto letům koupit i skautské triko. Buď s motivem lilie, nebo 100% skauting.
Tato dvě trika jsou i součástí soutěže zde na Teepkovi!

Buzola

Často se hodí, v i dnešní době GPS. Buzola stojí do dvou set a není na ní moc co řešit. (Za to s ní se dá řešit věcí…)


Dále už jen stručný přehled dárků, co by mohly potěšit…

Frisbee

Ideální společník na cesty

Řiditelný drak

K řádnému vyblbnutí

Kovbojské zápalky

Pro dojem na slečny ;-)

Laso

Něco, co se při pobytu v přírodě často hodí

Magnéziový podpalovač

Pomůžeme vám rozdělat oheň i v nepěkném počasí

Stolní hry

Ideální pro společně strávené večery plné zábavy. Různé hry nalezenete v recenzích zde , na Teepkovi.

Mnoho z výše uvedených věcí nalezenete na stránkách skautského obchodu JUN, který sídlí v Praze v Haškově 7. Zboží ale můžete nakoupit i přes internet a to na jejich webu www.junshop.cz.

Některé z věcí naleznete i na stránkách obchodu Tiskového a distribučního centra Junáka na http://obchod­.skaut.cz/.

Pokud máte další nápad na dárek, neváhejte ho dospat do komentářů!


SOUTĚŽ:

Společně s JUNem, kde spoustu výše uvedeného koupíte, tu pro vás máme soutěž.
Hrajeme o dvě 100% trika. Vaším úkolem je poslat nám do redakce fotku vás a dárku, z kterého máte největší radost. Vyhrají ty dvě fotografie, kde bude vaše radost (ba přímo nadšení) vidět nejvíce.
Zpracování je jen na vás!
Fotku pošlete přes podatelnu, jako předmět uveďte „VÁNOČNÍ DÁREK“. Čas na poslání máte do konce roku (předpokládáme, že fotky začnete posílat až po Štědrém dnu, ale podmínkou to není).
Pošleš-li vše v pořádku, dojde Ti na email potvrzení.

Mnoho štěstí do hry!

dle webů www.junshop.cz, www.gpscentrum­.cz, www.hudy.cz, www.hannah.cz sespal Vojta (obrázky převzaty z téže webů)Tato stránka již byla hodnocena: 135×

Průměrné hodnocení: 2.0296

Vyžadovány cookies

Hodnotit:

1 2 3 4 5