Vzkaz všem

Pro přidání vlastního příspěvku je nutné se nejdříve přihlásit.
/

Vzkaz Teepkovi

Diskuzní fóra

TémaPříspěvkyDatum
Skautské fórum 2 příspěvky 04.02.16, 21:16
Umíte morseovku? 37 příspěvků 10.08.15, 13:11
Na kolik dní jezdíte na tábor? Vyhovuje vám to? 12 příspěvků 10.08.15, 13:09
Oddíl 3 příspěvky 08.08.15, 20:46
Družina 1 příspěvek 25.12.14, 17:48

Nepřehlédni

Bitka: Skautíci dle T-mobile

Už jste viděli novou vizuální kampaň T-Mobilu? Po motorkářích, ráji, skokanech a lázních…

Bitka Bitka 12 názorů

"To jsou ale šmejdi!"

Taky vám někdy do schránky přišel letáček na zájezd s obědem, spoustou dárků a to vše jen za pár…

Kultůůra Kultůůra 3 názory

Dubnové časopisy jsou zde!

Dubnový Skaut-Junák a Světýlko, ale i Kmen, jsou venku. Co v nich najdeme?

Skaut Chat Skaut Chat 4 názory

Máte v oddíle pravidla?

Hra bez pravidel? Země bez hranic? Několikrát za den se setkáváme s pravidly, která nám ukazují,…

To musíš vědět To musíš vědět 3 názory

Nebojte se reflexe!

Takové ošklivé cizí slovo, ta reflexe. Co to vlastně znamená? Má to něco společného s reflexní…

To musíš vědět To musíš vědět

Jak se daří skautské stezce? Je čas na průzkumy a hodnocení

Co takhle se přijít vyjádřit k tomu, jestli je skautská stezka k něčemu dobrá a jak by se dala…

Jak na stezku? Jak na stezku? 5 názorů

Hodina Země 2013

2013-03-20 15:14:00 - autor:Teepek Superadmin (superadmin-teepek)

Teepek TeepekHodina Země je celosvětová akce, která pomocí symbolického zhasnutí světel propojuje všechny, kterým není lhostejné životní prostředí. A protože i skaut je ochráncem přírody, již několik let se k této akci připojuje i WOSM. Letos poprvé se připojuje i Junák jako celek.

Letošní Hodina Země se koná 23. března 2013 od 20:30 do 21:30 místního času a postupně obletí celý svět. Ti, kteří se chtějí připojit – ať už jde o jednotlivce, organizace, města a obce či firmy, zhasnou na tuto hodinu světlo. Podle uvážení každého každého účastníka může jít o lampu v pokoji, světla v domě, osvícení billboardu nebo vývěsního štítu, pouliční osvětlení nebo nasvícení významné stavby či památky.

Světelné znečištění

Člověk svou činností dlouhodobě ovlivňuje a přetváří přírodu – řada způsobů je vám známa a je diskutována – skleníkové plyny, znečištění ovzduší a vod, ničení přírodních stanovišť… Přestože má Hodina Země upozornit z problémů životního prostředí především na nutnost ochrany klimatu, charakter akce přímo vybízí upozornit na další problém, světelné znečištění.

O co jde?

Světelné znečištění je pojem souhrnně označující nežádoucí jevy provázející umělé venkovní osvětlení. Tedy svým způsobem „cizorodé“ světlo, které je v prostředí „navíc“ oproti přirozenému stavu. Lidská společnost pochopitelně potřebuje ke svému fungování určitou míru umělého světla, abychom nebyli ve svém konání omezeni svítáním a soumrakem. Je však na místě zvažovat, kdy má umělé osvětlení smysl a kdy už se opravdu jedná o zbytečné „znečištění“. Mezi hlavní projevy světelného znečištění patří osvětlení míst, u nichž to není žádoucí, nevhodná konstrukce nebo umístění pouličního osvětlení, světelné efekty u koncertů apod. akcí, které míří ven do volného prostoru či na oblohu a další. Výsledkem je oslnění, pronikání světla do příbytků, a v neposlední řadě zvýšení jasu noční oblohy.

Proč skauti?

Posláním skautingu je přispět k vytváření lepšího světa – a jedním ze způsobů je i zapojení do ochrany životního prostředí. Víme již, že životní prostředí je ohrožováno různými způsoby. Světelné znečištění zatím stálo na okraji pozornosti, přestože se jedná o podstatný negativní jev. Přitom právě skautský program poskytuje ideální prostor, jak se problematice světelného znečištění věnovat. Řada družinových a oddílových schůzek se koná v podvečer a večer ve městě, naproti tomu vícedenní víkendové akce často v přírodě. O táborech nemluvě, tam jsou, řečeno s mírnou nadsázkou, nejrůznější programy za tmy na denním (pardon – na nočním) pořádku. Setkáváme se tak běžně s kulisou noční oblohy, úplnou tmou v lese či nočními živočichy, které můžeme vidět nebo alespoň slyšet. Stojí však za zamyšlení, že tyto zdánlivé samozřejmosti již dnes zdaleka samozřejmostí být nemusí a jejich budoucnost je dále nejistá.

(článek na pokračování)

převzato z Křižovatka.skau­t.czTato stránka již byla hodnocena: 88×

Průměrné hodnocení: 2.09093

Vyžadovány cookies

Hodnotit:

1 2 3 4 5