Vzkaz všem

Pro přidání vlastního příspěvku je nutné se nejdříve přihlásit.
/

Vzkaz Teepkovi

Diskuzní fóra

TémaPříspěvkyDatum
Skautské fórum 2 příspěvky 04.02.16, 21:16
Umíte morseovku? 37 příspěvků 10.08.15, 13:11
Na kolik dní jezdíte na tábor? Vyhovuje vám to? 12 příspěvků 10.08.15, 13:09
Oddíl 3 příspěvky 08.08.15, 20:46
Družina 1 příspěvek 25.12.14, 17:48

Nepřehlédni

Bitka: Skautíci dle T-mobile

Už jste viděli novou vizuální kampaň T-Mobilu? Po motorkářích, ráji, skokanech a lázních…

Bitka Bitka 12 názorů

"To jsou ale šmejdi!"

Taky vám někdy do schránky přišel letáček na zájezd s obědem, spoustou dárků a to vše jen za pár…

Kultůůra Kultůůra 3 názory

Dubnové časopisy jsou zde!

Dubnový Skaut-Junák a Světýlko, ale i Kmen, jsou venku. Co v nich najdeme?

Skaut Chat Skaut Chat 4 názory

Máte v oddíle pravidla?

Hra bez pravidel? Země bez hranic? Několikrát za den se setkáváme s pravidly, která nám ukazují,…

To musíš vědět To musíš vědět 3 názory

Nebojte se reflexe!

Takové ošklivé cizí slovo, ta reflexe. Co to vlastně znamená? Má to něco společného s reflexní…

To musíš vědět To musíš vědět

Jak se daří skautské stezce? Je čas na průzkumy a hodnocení

Co takhle se přijít vyjádřit k tomu, jestli je skautská stezka k něčemu dobrá a jak by se dala…

Jak na stezku? Jak na stezku? 5 názorů

Mraky informací o mracích

2012-06-15 01:13:00 - autor:Iva (iva)

Ivana Moravcová„Létají-li vlaštovky nízko nad zemí, bude brzy pršet.“ Co tento signál předpovídá, ví asi každé malé dítě. Počasí se dá předpovídat podle desítek přírodních znamení, což se hodí, když jste na příklad na táboře. Jenže pokud byste chtěli spoléhat na vlaštovky nebo na to, jestli se už třeba objevila silná ranní rosa, njespíš bys tohojako meteorolog moc nepředpověděl. Věděl si, že jak bude se dá zjistit i z mraků? Stačí se jen podívat nad sebe.

Už sis někdy lehl do vyhřáté voňavé trávy? Celý svět se najednou zastavil. Jen nad tebou po modré obloze plují bělavé mraky. Hele, ten vypadá jako drak, napadne tě. A najednou se kolem tebe už rozestírá celé království i s tvým princem či s tvou princeznou. Ale zatímco se necháváš unášet vzdušnými zámky a svou fantazií, možná tě ani nenapadne, že všechny druhy mraků mají svůj vlastní název a dokonce se z nich dá také mnohé zjistit.

Všechna oficiální označení mraků jsou latinská, ale některé z nich mají i pojmenování česká. Každý druh mraku se vyskytuje v určité výšce podle jeho vlivu na počasí.

Cirrus – řasa První a asi nejlehčeji rozeznatelný druh mraků je Cirrus (= šepot či šumění), nazývá se také řasa. Nachází se ve výšce 5 až 12 km, tedy téměř nejvýše ze všech. Věští změnu počasí a příchod teplé fronty. Nezeslabují sluneční svit. Plují vysoko jako jemná vlákna. Změna by měla spolu s nimi přijít asi do 24 hodin

Cirrostratus – řasosloha Podobný výše zmíněného mraku je Cirrostratus (stratus = vrstva, úroveň). Přináší vlhkost. Jeho přítomnost napovídá, že déšť je na blízku. Vypadá jako průsvitný bělavý závoj. Může být tak tenký a stejnosměrný, že je až téměř nezřetelný. Počasí by se s tímto mrakem mělo změnit asi do 24 hodin.

Cirrocumulus – řasová kupa; malí beránci Dalším druhem oblak je Cirrocumulus (cumulus = kupa). Jeho české označení je řasová kupa nebo možná známější malí beránci. Na obloze se nachází zase o něco níže. Jde o jednotlivý bílý tenký chomáček. Tyto mráčky se sdružují do skupin, řad, vlnek a někdy i vrstev. Většinou přecházejí do jiného druhu mraku a žádný vliv na změnu počasí se mu nepřiřazuje.

Altocumulus – vysoká kupa; velcí beránci Asi nejznámějším druhem mraku je altocumulus (alto = vrchol, výškový), vysoká kupa, nebo také velcí beránci. Pokud se objeví už ráno, do 12 hodin pravděpodobně přijdou bouřky, krátké srážky nebo ochlazení. Vypadají jako skupiny větších oslnivě bílých až tmavošedých valounů a chomáčů uspořádaných do řad a pruhů. Tyto řady bývají orientovány obvykle v jednom až ve dvou směrech.

Stratocumulus – slohová kupa Objevuje se nízko ve výšce pouze 0,5 až 2 km nad zemí. Srážky vypadávající z tohoto mraku mají zpravidla slabou intenzitu. Tvoří ho světlešedé až tmavošedé chuchvalce a cáry bez ostrých okrajů uspořádaných do skupin nebo řad. Tvoří tmavou hrbolatou vrstvu splývajících, ale rozeznatelných hrud, mezi nimiž se objevují světlejší místa, kterými se snaží prodrat se skrz alespoň pár slunečných paprsků.

Stratus – sloha Tento mrak špatného počasí má obvykle nízkou, ostře ohraničenou základnu, takže v něm mizí vrcholy kopců či vyšších staveb. Je šedý, jednotvárný a jako roztrhané cáry nebo vrstvy bez jasných obrysů. Padávají z něj většinou slabé srážky v podobě dlouhodobějšího mrholení.

Altostratus – vysoká sloha Může přinést delší ochlazení a srážky. Je to vláknitý nebo pruhovaný mrak plsťovitého vzhledu připomínající závoj. Bývá světle až tmavě šedý, slunce jím může být zcela zakryto, většinou jím ale prosvítá jako mléčným sklem.

Nimbostratus – dešťová sloha Český název mluví za vše. Také kouzelnické koště Nimbus 2000 znamená latinsky déšť. Tento mrak nosí intenzivní srážky. Vypadá jako zcela mlhavá, tmavošedá vrstva bez jakéhokoliv orientačního bodu. Déšť nebo sněžení, které se z Nimbostratu spustí, má zpravidla trvalý ráz, čímž dokáže lehce způsobit takové ty depresivní nálady. (Taky to znáte?) Není přes něj vidět patrná poloha slunce a jeho rozplývavá základna bývá položena velmi nízko nad zemí.

Cumulus – kupa Jasně ohraničený mrak v podobě zvířete, hory, hradu, či čehokoliv si budete přát. Vyskytuje se většinou samostatně, nebo ve větším počtu na jasně modré obloze. Bývá označován jako oblak pěkného počasí.

Cumulonimbus – dešťová kupa Tento mrak je vyvinutý do velké výšky (až 13 km). Vzniká z Cumulusu. Připomíná zploštělou kovadlinu či chochol. Pod velmi tmavou základnou se často vyskytují další nízké roztrhané mraky. Tento mrak může obsahovat ale i velké dešťové kapky, sněhové vločky krupky či kroupy. Je zdrojem dešťových a sněhových srážek, bouřek a lijáků, takže až se obloha vybarví do této podoby, radím urychleně se schovat.

Pokud jste si přečetli vše o těchto mracích, na závěr bych vám chtěla sdělit, že počasí lze z mraků určovat jen na krátkou dobu a s malou jistotou, protože záleží nejen na tvaru, výšce, rychlosti a směru, ale i na atmosférickém tlaku, teplotě, na postupu atmosférických front a mnoha dalších aspektech. Ale neklesejte na mysli, i u televizních předpovědí je asi jen 85% spolehlivost o pravdivosti výpovědí na příští den. Tak hurá do toho! Pro Teepka zpracovala redaktorka Čiči

Zdroje informací: Skautská praxe I. (Skautské prameny, Liberec 1995), http://www.chy­tej.cz/…cteni-mraku/, http://www.vi­mevic.cz/…ni/mra­ky.htm Zdroje obrázků: http://hkpassey­stock.deviantar­t.comTato stránka již byla hodnocena: 95×

Průměrné hodnocení: 2.35788

Vyžadovány cookies

Hodnotit:

1 2 3 4 5