Vzkaz všem

Pro přidání vlastního příspěvku je nutné se nejdříve přihlásit.
/

Vzkaz Teepkovi

Diskuzní fóra

TémaPříspěvkyDatum
Skautské fórum 2 příspěvky 04.02.16, 21:16
Umíte morseovku? 37 příspěvků 10.08.15, 13:11
Na kolik dní jezdíte na tábor? Vyhovuje vám to? 12 příspěvků 10.08.15, 13:09
Oddíl 3 příspěvky 08.08.15, 20:46
Družina 1 příspěvek 25.12.14, 17:48

Nepřehlédni

Bitka: Skautíci dle T-mobile

Už jste viděli novou vizuální kampaň T-Mobilu? Po motorkářích, ráji, skokanech a lázních…

Bitka Bitka 12 názorů

"To jsou ale šmejdi!"

Taky vám někdy do schránky přišel letáček na zájezd s obědem, spoustou dárků a to vše jen za pár…

Kultůůra Kultůůra 3 názory

Dubnové časopisy jsou zde!

Dubnový Skaut-Junák a Světýlko, ale i Kmen, jsou venku. Co v nich najdeme?

Skaut Chat Skaut Chat 4 názory

Máte v oddíle pravidla?

Hra bez pravidel? Země bez hranic? Několikrát za den se setkáváme s pravidly, která nám ukazují,…

To musíš vědět To musíš vědět 3 názory

Nebojte se reflexe!

Takové ošklivé cizí slovo, ta reflexe. Co to vlastně znamená? Má to něco společného s reflexní…

To musíš vědět To musíš vědět

Jak se daří skautské stezce? Je čas na průzkumy a hodnocení

Co takhle se přijít vyjádřit k tomu, jestli je skautská stezka k něčemu dobrá a jak by se dala…

Jak na stezku? Jak na stezku? 5 názorů

Strastiplné putování tučňáků

2012-03-23 00:43:00 - autor:Iva (iva)

Ivana MoravcováSněhová planina, nelítostný a neustávající blizard, teplota kolem –40 ° C. Jediné zvíře schopné přežít v takovýchto podmínkách je tučňák císařský. Migrace u tučňáků není žádná legrace. Kvůli zajištění pokračování rodu se rodiče na čas vzdávají životadárného a na potravu hojného moře, čímž vážně riskují svůj život.

Blíží se zima. Z díry v zamrzlém oceánu se postupně rojí více a více postaviček ve „fraku“. Legračně se kymácí z jedné strany na druhou, do kopce si pomohou ploutvemi, z kopečka se svezou po kulatých bříškách. Dlouhá karavana tučňáků vedená jen sluncem a svým instinktem, mířící do srdce kontinentu, ale nezabloudí. Každý rok se tu totiž odehrává malý zázrak.

Po dvaceti strastiplných dnech a nocích se z různých světových stran sejdou tisíce tučňáků na jednom místě – Oamok. Je to jediné místo poskytující bezpečnou záruku pro nový vznik života. V tu chvíli mohou námluvy začít. Jenže samečků je méně než samiček, čímž vzniká tahanice o „manžela“, na rozdíl od většiny jiných zvířat, mezi „dámami“. Hotové páry tučňáků spolu odejdou do ústraní, kde se oddávají milostným zpěvům a rituálům. Tučňáci uzavírají pevná manželství. Ačkoli pobývají ve velkých hejnech, manželé se vždy bezpečně poznají.

Asi po třech měsících snáší samička vejce. Od té chvíle začíná pro tučňáčí pár další těžká zkouška. Svým peřím musí zranitelné vejce chránit. Na krutém mrazu a větru by nepřežil zárodek života uvnitř skořápky ani pár sekund.

Po několika dnech je samice již vyhladovělá a vyčerpaná a musí svěřit opatrnými pohyby vejce do otcovské péče, a sama se vydává posilnit se a načerpat nové síly k oceánu. Celé dva měsíce na ni bude partner trpělivě čekat a opatrujít jejich ještě nevylíhnuté mládě.

Ty samice, které přežily dlouhou a krutou pouť přes zamrzlý oceán, hledajíce díru, kterou by se dostaly dovnitř za potravou, ale stejně ještě nemají úplně vyhráno. Vše může být totiž zmařeno, pokud padnou do ostrých zubů tuleňů. A to nejen život tučňáčí matky, ale také život mláděte, které nebude mít kdo nakrmit.

Ještě než se samice stačí vrátit, z vajec opatrovaných samci se začínají klubat malí ptáčci. Nyní čekají vyhladovělí na matku oba společně.

Už jsou zpátky! I v tak velkém zástupu se najdou. Pokud ale čekal někdo z nich na partnera zbytečně, nebo pokud mládě tak dlouhé čekání nepřežilo, bývá to pro oba velmi bolestivé a zarmucující. Celý ten rok riskování a strádání byl pro ně zbytečný. Šťastné setkání obou rodičů a mláděte je ale velmi dojemné a krásné.

Tyto šťastné chvilky setkání ale znovu netrvají pro oba dlouho. Nyní se vydávají za potravou samci, kteří jsou už téměř na pokraji sil. S příchodem jara sílí i tučňáčí mláďata. Ale dokud nebude tepleji, budou schovány v teplu u máminých noh pod bříškem.

Asi měsíc stará ptáčata musejí zanechat nějaký čas samotná, protože část samic se opět vydává na cestu za obživou. Největší hrozbou pro ně v době mezi příchodem samců budou okřídlení dravci.

Tímto způsobem se stará samice se samcem o své mládě. Jeden odchází, aby mohl druhý zůstat co nejdéle u malého. Nebývá výjimkou, že se rodiče ani nezastihnou na Oamoku a neustále se míjejí.

Ale to už přichází léto. Slunce svítí celý den a tučňákům začíná pod nohama křupat led. To znamená jediné – vychované mládě už je připravené na to, aby ho rodiče mohli zanechat vlastnímu osudu. Tím začíná poslední cesta – cesta zpátky do moře. Tučňáci nyní už samostatně opouštění Oamok, aby se tam spolu za rok mohli opět setkat. Tři měsíce léta, než se bude znovu opakovat rituál dlouhé a kruté cesty, rituál zrození nového života, plný odvahy, obětavosti a lásky.

Použité zdroje: www.emperor-penguin.com (La Marche de l’empereur (2005)), www.emperor-penguin.com,

Článek zpracovala členka redakce ČičiTato stránka již byla hodnocena: 101×

Průměrné hodnocení: 2.07921

Vyžadovány cookies

Hodnotit:

1 2 3 4 5