Vzkaz všem

Pro přidání vlastního příspěvku je nutné se nejdříve přihlásit.
/

Vzkaz Teepkovi

Diskuzní fóra

TémaPříspěvkyDatum
Skautské fórum 2 příspěvky 04.02.16, 21:16
Umíte morseovku? 37 příspěvků 10.08.15, 13:11
Na kolik dní jezdíte na tábor? Vyhovuje vám to? 12 příspěvků 10.08.15, 13:09
Oddíl 3 příspěvky 08.08.15, 20:46
Družina 1 příspěvek 25.12.14, 17:48

Nepřehlédni

Bitka: Skautíci dle T-mobile

Už jste viděli novou vizuální kampaň T-Mobilu? Po motorkářích, ráji, skokanech a lázních…

Bitka Bitka 12 názorů

"To jsou ale šmejdi!"

Taky vám někdy do schránky přišel letáček na zájezd s obědem, spoustou dárků a to vše jen za pár…

Kultůůra Kultůůra 3 názory

Dubnové časopisy jsou zde!

Dubnový Skaut-Junák a Světýlko, ale i Kmen, jsou venku. Co v nich najdeme?

Skaut Chat Skaut Chat 4 názory

Máte v oddíle pravidla?

Hra bez pravidel? Země bez hranic? Několikrát za den se setkáváme s pravidly, která nám ukazují,…

To musíš vědět To musíš vědět 3 názory

Nebojte se reflexe!

Takové ošklivé cizí slovo, ta reflexe. Co to vlastně znamená? Má to něco společného s reflexní…

To musíš vědět To musíš vědět

Jak se daří skautské stezce? Je čas na průzkumy a hodnocení

Co takhle se přijít vyjádřit k tomu, jestli je skautská stezka k něčemu dobrá a jak by se dala…

Jak na stezku? Jak na stezku? 5 názorů

Šijeme týpka, aneb chceme za Velkou louži!

2012-07-10 13:58:00 - autor:Teepek Superadmin (superadmin-teepek)

Teepek TeepekPředstavte si ten směšný nápad, že se seberete a pojedete na prázdniny do Ameriky. A že si na celou akci sami vyděláte. A představte si, že celý projekt je směšný pouze do té doby, kdy ho považujeme za sen. Jakmile přestaneme snít a začneme pracovat, nic nebude nereálné!

Chcete vědět, jak k tomu člověk přijde, že:

 • stráví Vánoční prázdniny psaním dlouhého textu v angličtině a není to do školy?
 • založí účet na skypu v době facebooku?
 • místo připraveného programu na družinové schůzce natáčí video na mobil?
 • trénuje synchronizované zdvihání batohů?
 • se naučí šít na šlapacím stroji v době elektřiny a obchodů s oblečením?
 • jeho přátelé jedou na měsíc do Ameriky, měsíc naplněný zážitky, a to aniž by přišli o všechny své peníze (nebo peníze rodičů)?
 • se pustí do něčeho, co se mu před půl rokem jevilo jako naivní, úžasné a nedosažitelné?

Připadá vám, že takový člověk musí být děsně fajn a chtěli byste žít život jako on? Výborně, jsem to já :-). A zde je návod (a odpověď na všechny otázky v jednom):

a) Chyťte si štěstí a držte se ho

 • Když vás někdo pozve do Ameriky, kde načas žije, začněte si alespoň představovat, jak by to bylo krásné.
 • Když na to za půl roku přijde řeč, na chvíli uvěřte tomu, že se to stane, a rozvíjejte plány takovou cestou, aby zněly co nejrůžověji a všichni se pro to jednoznačně nadchli.
 • Až se někdo ve vás a možná i kolem vás bude ptát, jak to tedy provedete, tak si udělejte plán nebo se spolehněte na to, že někdo udělá plán. Plánem se řiďte, až se dostanete do čtvrtého kroku.
 • Časem přijdou neúspěchy, únava, začnete ztrácet naději, vůli i nadšení. V této chvíli běžte na vaši společnou schůzi a snažte se přese vše nápad podporovat; byla by škoda, kdyby kvůli vaší chvilkové slabosti plán padl. Vraťte se do předchozích bodů: máte velké štěstí, kdysi vám plán připadal uskutečnitelný a už jste nad ním strávili pár hodin práce. Hlavně si najděte svůj důvod, proč chcete plán uskutečnit – a pokud chcete slyšet můj, už jsem tak trochu vypozorovala, že šílenost, nepředstavitelnost, neobvyklost, děsivost a lákavost budoucnosti bývá přímo úměrná nezapomenutelnosti, poučnosti a síle zážitku.
 • Až vám i ostatní oznámí, že se z různých důvodů rozhodli jet, zakousněte se do příprav, přijměte část úkolů a už se nenechte odradit.

b) Neflákejte se životem

Na prázdninách v Americe asi nemusí být nic skautského, poučného, pracného, ospravedlněného. Proč si dopřávat ten luxus a jezdit do Ameriky, když na puťáku na Slovensku či v Rumunsku prožijeme dva týdny v přírodě, utužíme kolektiv, užijeme spoustu zábavy, naučíme se nové dovednosti, získáme zkušenosti a přitom nevyždímáme z rodičů víc než tak 2000,–? Ne, to by asi nemělo žádný přínos. Najděte si na luxusu nějaké bonusy, například: zjistíte, že máte skryté schopnosti, prověříte, kdo z vašich přátel udělá co dobře, navzájem si budete tak ohromně vděční a provázaní, že si žádnou pomoc již nikdy neodmítnete… své cíle si určete sami.

c) Hledejte peníze

Zní to dost naivně: chcete jet do Ameriky a myslíte si, že vám to někdo jako zaplatí nebo co? No jasně, granty se přeci nerozdávají na chodníku, sponzorské dary nepadají z nebe, brigád je málo a času ještě míň a nemůžeme chtít po rodičích zaplatit vše. Přesto jsme získali dva granty: plníme bod b a pátráme po různých nabídkách, stále to zkoušíme a sepisujeme žádosti. Zjistili jsme, že sponzorské dary tak trochu padají z nebe – nebo alespoň že se lidé umějí chovat jako andělé. A když jsme zjistili, že brigádami si nevyděláme, rozjeli jsme vlastní podnik: šijeme týpí na objednávku lehce nad cenou.

d) Plašte

Uprostřed všeho oznamte, že nejedete, protože vám do toho něco vlezlo, a se zájmem pozorujte, jak se věc v rukou vašich přátel vyvíjí. Tak to už je trochu sporný bod – ale nezapomeňte, že jste chtěli na začátku žít život jako já :-)

e) Šijte!

Napište na požádání ještě něco o šití týpek. Takže: týpka máme rádi, spíme v nich a šijeme je. Neumíme to, ale šijeme. Šijeme na šlapacích strojích, máme tři půjčené, ale funguje vlastně jen jeden. Trávíme tím víkendy a ulejváme se ze školy a naše klubovna se mění v šicí ateliér. Když tam přijdou rodiče, žasnou nad kupami látek, kůží, nití, strojů a sklenic od piva. A ještě inzerce: Milujete klikaté stehy? Máte rádi chlopně naopak? Nechcete týpko?

Tento článek píšu z vlastního pohledu, chcete-li se dozvědět něco faktického o cestě skautů z Javoru do Ameriky, mrkněte sem:

sepsala Netík, článek není redakčníTato stránka již byla hodnocena: 97×

Průměrné hodnocení: 2.31958

Vyžadovány cookies

Hodnotit:

1 2 3 4 5

Zatím se nikdo nevyjádřil, buďte první!