Vzkaz všem

Pro přidání vlastního příspěvku je nutné se nejdříve přihlásit.
/

Vzkaz Teepkovi

Diskuzní fóra

TémaPříspěvkyDatum
Skautské fórum 2 příspěvky 04.02.16, 21:16
Umíte morseovku? 37 příspěvků 10.08.15, 13:11
Na kolik dní jezdíte na tábor? Vyhovuje vám to? 12 příspěvků 10.08.15, 13:09
Oddíl 3 příspěvky 08.08.15, 20:46
Družina 1 příspěvek 25.12.14, 17:48

Nepřehlédni

Bitka: Skautíci dle T-mobile

Už jste viděli novou vizuální kampaň T-Mobilu? Po motorkářích, ráji, skokanech a lázních…

Bitka Bitka 12 názorů

"To jsou ale šmejdi!"

Taky vám někdy do schránky přišel letáček na zájezd s obědem, spoustou dárků a to vše jen za pár…

Kultůůra Kultůůra 3 názory

Dubnové časopisy jsou zde!

Dubnový Skaut-Junák a Světýlko, ale i Kmen, jsou venku. Co v nich najdeme?

Skaut Chat Skaut Chat 4 názory

Máte v oddíle pravidla?

Hra bez pravidel? Země bez hranic? Několikrát za den se setkáváme s pravidly, která nám ukazují,…

To musíš vědět To musíš vědět 3 názory

Nebojte se reflexe!

Takové ošklivé cizí slovo, ta reflexe. Co to vlastně znamená? Má to něco společného s reflexní…

To musíš vědět To musíš vědět

Jak se daří skautské stezce? Je čas na průzkumy a hodnocení

Co takhle se přijít vyjádřit k tomu, jestli je skautská stezka k něčemu dobrá a jak by se dala…

Jak na stezku? Jak na stezku? 5 názorů

Bienvenue à Angers

2012-03-20 00:37:00 - autor:Muff (Muff)

Michal JerlingAneb o tom, jaké to je být na studijním pobytu ve Francii

Všechno to začalo někdy na přelomu března a dubna loňského roku (2011), když mě napadla ona zajímavá myšlenka studovat v zahraničí. Celou dobu předtím jsem si říkal, že se mi asi nikdy nepoštěstí, abych mohl studovat ve Francii.
Nemožné se ovšem stalo možným. Přečetl jsem si něco o programu ERASMUS na naší univerzitě, na základě těchto informací jsem sepsal motivační projekt a životopis a o několik týdnu později jsem byl pozván na konkurz.
K mému úžasu jsem konkurzem prošel a dokonce jsem si mohl vybrat i do jakého města ze tří vybraných pojedu. Nakonec to vyhrálo městečko v regionu Pays de la Loire v departmentu Maine-et-Loire, které se jmenuje Angers.

„Ani jsem nevěděl, co podepisuji…“

Po vyřízení veškeré administrativy z české strany jsem konečně mohl odjet 1. září do zahraničí. Po jednodenní cestě v autě jsem dorazil do cíle své cesty, kde mi začal tak trochu „jiný život“. Už předem jsem počítal s tím, že administrativa z francouzské strany bude horší než ze strany české, ale že to bude tak hrozné už první den, tak to jsem opravdu nečekal.

Půl hodiny před zavřením koleje jsem si musel v nejbližší pojišťovně pojistit kolej, pak podepsat asi tucet formulářů, mezitím jsem zjistil, že paní v pojišťovně si nechala moje papíry od Erasmu v kopírce… prostě horor, který trval minimálně prvních 14 dnů,… bankovní účet, příspěvek na bydlení, zápis do školy, tramvajenka, vytvoření rozvrhu, odeslání studijního plánu do Čech… prostě se to zdálo nekonečné. Chvílemi jsem vůbec nevěděl, co podepisuji, protože toho bylo tak moc, že jsem neměl energii na to, to číst.

Parlez-vous français? Non.

Pak se to ovšem konečně všechno uklidnilo a mohl jsem si začít „užívat“ svého studentského života. I když zas tak tolik ne, protože hned od prvního týdne už jsem byl ve škole zavalen prací a všemožnými přípravami na další hodiny. Nejhorší na tom všem bylo, že jsem ze začátku nerozuměl ani jedinému slovu.

Připadal jsem si na těch přednáškách jako Alenka v Říši divů. Ale i tato bariéra se za čas odbourala, člověk, když je nucen se něco naučit pro „přežití“, tak se to učí velice rychle. Začlenění do kolektivu dost pomohly hodiny divadla, při kterých jsme vytvářeli a hráli divadelní hry pro mladé publikum.

Angers – město trhů, vůní, festivalů a sportovního vyžití

Teď taky trochu něco k samotnému městu. Angers je velice moderní a vyspělé město, v porovnání s ostatními francouzskými městy je to spíš malé městečko. Obyvatelé jsou více méně mladí studenti. Moc starých lidí tu na ulicích nevídáte.

Skvělé jsou místní městské trhy, kde si můžete koupit naprosto všechno a za velice nízké ceny, zejména výborné rybí speciality a taky zeleninu a ovoce. Vždy je tam taková příjemná atmosféra, obchodníci se překřikují, nabízejí všemožné výhodné nabídky. Navíc tam cítíte spousty vůní a potkáváte zajímavé lidi. Pan zelinář se s Vámi vždycky pustí do řeči :) Já chodím na ty v sobotu, ty jsou největší ale v průběhu týdne se konají i na dalších různých místech.

Město žije i bohatým kulturním životem. Důkazem toho je každoroční festival „Accroche-Coeurs“ v ulicích města, který se koná vždy na začátku školního roku v září a na němž jsem měl tu čest být. Bylo to naprosto skvělé, celé město žilo kulturou.
Letošní téma bylo „východ“. Mohli jste zhlédnout filmy, divadlo, artisty, mimy, hudebníky, tanečníky, fireshow, ohňostroje… no prostě kulturu různých druhů, vždy bylo na co jít. Já sám jsem stihl tak polovinu představení. Navíc jsem narazil při večerní projekci filmů na krátkometrážní černobílé české filmy. Další velkou kulturní akcí byl filmový festival Premiers Plans, kde se objevily filmy ze všech zemí EU.
Výjimkou nebyla ani Česká republika.

V následujícím měsíci se chystám ještě na jednu velkou kulturní akci na festival „Made in Angers“.
V rámci této akce se po dobu dvou týdnů otevřou brány firem veřejnosti. A to jak výrobny čokolády, macaronů (pozor neplést s těstovinami), piva, Cointreau, ale taky eko farmy, vinné sklepy, školy, automobilky…
Mám naplánováno se podívat na dispečink místních dopravních podniků Irigo a také do výrobny celosvětově známého likéru Cointreau, který se vyrábí v Angers jako na jediném místě na světě.

Další věc, co jistě stojí za zmínku, jsou nádherné městské parky a hlavně jezero „Lac du Maine“ na kterém můžete plachtit, ale když to zrovna neumíte, třeba jako já, tak si stačí kolem jezera zaběhat, protože je to příjemné místo plné zeleně vhodné zejména pro tento druh sportu a nebo naopak pro lenošení na dece.

A pro sportuchtivé je celé město propleteno cyklostezkami. Navíc si můžete bezplatně půjčovat kolo a využívat ho po městě. Mnohdy je to rychlejší než samotná místní doprava, která je kromě tramvaje docela na baterky.

Francouzská kuchyně

A co by to bylo za článek, kdybych se nezmínil také o francouzské kuchyni. Musím říct, že člověk tady těžko odolává při pohledu na výlohu. Najdete tady takové množství dobrot, které stojí za ochutnání, že nevíte, kterou si první vybrat.
Měl jsem tu čest jíst s francouzskými kamarády několik místních tradičních jídel, například raclette (uvařené brambory nebo uzeniny polité rozpuštěným sýrem, který si sami rozpouštíte ve speciálním přístroji), francouzské palačinky

různých druhý, steak haché, tartiflette, ratatouille apd. Prostě potěšení pro chuťové buňky a bohužel i pro břicho.
To tady narůstá docela rychle :). Samozřejmě k tradicím Francie patří i bagety, kterých tady najdete neuvěřitelné množství a s politování musím říct, že jestli je něco v Čechách nazýváno francouzská bageta, tak docela neprávem.

Suma sumarum

Ve zkratce, až na hrozivou administrativu, neustále dopravní zácpy a na ceny jídla a služeb se mi tu moc moc líbí. Rozhodně jestli budete mít možnost odjet studovat do ciziny, tak si tuto šanci nenechte utéct.
Je to skvělá zkušenost a už teď vím, že jsem udělal správnou věc. Ještě bych na konec dodal, že je hrozně těžké psát krátký článek, protože to co jsem napsal sem je pouze malý zlomek toho, co jsem tady zažil.

Myslím, že bych spíš musel napsat knížku ;-)

Pavel „Blechy“ Sovič (bývalý vedoucí 108.oddílu, ze skautského střediska „Prosek“) (článek není redakční)Tato stránka již byla hodnocena: 58×

Průměrné hodnocení: 1.67243

Vyžadovány cookies

Hodnotit:

1 2 3 4 5