Vzkaz všem

Pro přidání vlastního příspěvku je nutné se nejdříve přihlásit.
/

Vzkaz Teepkovi

Diskuzní fóra

TémaPříspěvkyDatum
Skautské fórum 2 příspěvky 04.02.16, 21:16
Umíte morseovku? 37 příspěvků 10.08.15, 13:11
Na kolik dní jezdíte na tábor? Vyhovuje vám to? 12 příspěvků 10.08.15, 13:09
Oddíl 3 příspěvky 08.08.15, 20:46
Družina 1 příspěvek 25.12.14, 17:48

Nepřehlédni

Bitka: Skautíci dle T-mobile

Už jste viděli novou vizuální kampaň T-Mobilu? Po motorkářích, ráji, skokanech a lázních…

Bitka Bitka 12 názorů

"To jsou ale šmejdi!"

Taky vám někdy do schránky přišel letáček na zájezd s obědem, spoustou dárků a to vše jen za pár…

Kultůůra Kultůůra 3 názory

Dubnové časopisy jsou zde!

Dubnový Skaut-Junák a Světýlko, ale i Kmen, jsou venku. Co v nich najdeme?

Skaut Chat Skaut Chat 4 názory

Máte v oddíle pravidla?

Hra bez pravidel? Země bez hranic? Několikrát za den se setkáváme s pravidly, která nám ukazují,…

To musíš vědět To musíš vědět 3 názory

Nebojte se reflexe!

Takové ošklivé cizí slovo, ta reflexe. Co to vlastně znamená? Má to něco společného s reflexní…

To musíš vědět To musíš vědět

Jak se daří skautské stezce? Je čas na průzkumy a hodnocení

Co takhle se přijít vyjádřit k tomu, jestli je skautská stezka k něčemu dobrá a jak by se dala…

Jak na stezku? Jak na stezku? 5 názorů

Pro mě pracuje 32 otroků, kolik pro vás?

2013-06-17 17:21:00 - autor:Miki (stuchlej)

Mikoláš StuchlíkOtroci – levný zdroj pracovní síly. Myslíte, že otroctví je historie? Chyba. Jen se přesunulo a ve „vyspělých zemích“ změnilo svou podobu. Díky otrokům máme kávu, čokoládu, akumulátory a další věci, které denně používáme.

Než se pustíme do článku, měli bychom se dohodnout na tom, co to vlastně je otrok. Otroky tedy budeme chápat jako lidi, kteří „jsou nuceni pracovat bez mzdy, jsou ekonomicky vykořisťováni a nemají možnost úniku“.

Spousta z nás se pravděpodobně domnívá, že otrokářství je zastaralé barbarství, které skončilo se začátkem 20. století a že v současné době už neexistuje, a pokud ano, my s ním nemáme nic společného – což je omyl. Nadace SumAll Foundation (překlad: SečťVše Nadace), která provedla studii Slave Labour (překlad: Otrokářská práce) zjistila, že na světě žije okolo 27 miliónů otroků, což je více než v roce 1860, tedy těsně před vypuknutím Občanské války v USA.

Kolik otroků tedy pracuje pro tebe?

V USA vznikl projekt, který se jmenuje Slavery Footprint. Funguje jako kalkulačka – v jedenácti krocích zadáte různé informace o sobě – v jakém městě žijete, co jíte, jaké věci vlastníte atp. Služba informace vyhodnotí a zobrazí vám interaktivní mapu s přehledem, kolik otroků a kde pro vás pracuje. Pro mě jako studenta, který má normální stravovací návyky, nějaké to elektronické zařízení a pár párů bot pracuje po světě 32 otroků (pro autora článku, který mě na stránku upozornil 36).

slaveryfootprin­t.org/

Proč o tom vlastně píšu?

Když jsem si článek přečetl a vyzkoušel službu Slavery Footprint, hned mě napadlo, že by z toho mohla být užitečná informace ke stezce při Fair Trade. Napadlo mne také ale, že by nebylo špatné, kdybych se při té příležitosti zmínil o jednom ze světových problémů a to je chudoba.

Chudoba a my

A teď něco na zamyšlení. Na jednu stranu se snažíme pomáhat nejchudším obyvatelům planety a jejich nestabilním státům. Neříkám, že je to špatně a že jim to nepomáhá. Samozřejmě je velmi důležitá i forma pomoci, ale to je jiné téma. Druhá věc je, že my vlastně máme prospěch z jejich neštěstí.
Jak to? Protože jsou právě levnou pracovní silou. Ať už dělníci v Číně, švadleny v Indii, horníci v Africe, nebo zemědělci v Jižní Americe – všichni tito lidé, kteří nežijí v nejlepších podmínkách, se podílejí značnou měrou na tom, že kvalitní notebook nestojí více než 15 tisíc korun, nebo že si můžeme koupit relativně levnou koženou obuv atp. Vezměme si tedy Afriku – tam posíláme spoustu humanitární pomoci jako jídlo, léky, kola, stavíme školy atp. Afrika nám ale poskytuje vše od jídla, přes luxusní dřevo, ropu a barevné kovy všeho druhu až po diamanty. Afrika je vlastně skoro nejbohatší kontinent na tyto suroviny. Kdyby se tamější vlády naučily hospodařit a miliardy eur nemizely kdoví kde, tak by nebylo zapotřebí takové obrovské pomoci. Otázka však je, jak chtějí žít samotní Afričani.

Po tisíce let neměli potřebu se obyvatelé jižní a rovníkové Afriky sdružovat do států. To se stalo až s příchodem Evropanů. Celou myšlenku uzavřu tímto: Na každém dobrém rádcovském kurzu vám řeknou, že pokud chceme vyřešit problém, máme řešit jeho příčinu. A co chudoba Afričanů. Řešíme příčinu, nebo následek?

MikiTato stránka již byla hodnocena: 83×

Průměrné hodnocení: 2.25302

Vyžadovány cookies

Hodnotit:

1 2 3 4 5