Vzkaz všem

Pro přidání vlastního příspěvku je nutné se nejdříve přihlásit.
/

Vzkaz Teepkovi

Diskuzní fóra

TémaPříspěvkyDatum
Skautské fórum 2 příspěvky 04.02.16, 21:16
Umíte morseovku? 37 příspěvků 10.08.15, 13:11
Na kolik dní jezdíte na tábor? Vyhovuje vám to? 12 příspěvků 10.08.15, 13:09
Oddíl 3 příspěvky 08.08.15, 20:46
Družina 1 příspěvek 25.12.14, 17:48

Nepřehlédni

Bitka: Skautíci dle T-mobile

Už jste viděli novou vizuální kampaň T-Mobilu? Po motorkářích, ráji, skokanech a lázních…

Bitka Bitka 12 názorů

"To jsou ale šmejdi!"

Taky vám někdy do schránky přišel letáček na zájezd s obědem, spoustou dárků a to vše jen za pár…

Kultůůra Kultůůra 3 názory

Dubnové časopisy jsou zde!

Dubnový Skaut-Junák a Světýlko, ale i Kmen, jsou venku. Co v nich najdeme?

Skaut Chat Skaut Chat 4 názory

Máte v oddíle pravidla?

Hra bez pravidel? Země bez hranic? Několikrát za den se setkáváme s pravidly, která nám ukazují,…

To musíš vědět To musíš vědět 3 názory

Nebojte se reflexe!

Takové ošklivé cizí slovo, ta reflexe. Co to vlastně znamená? Má to něco společného s reflexní…

To musíš vědět To musíš vědět

Jak se daří skautské stezce? Je čas na průzkumy a hodnocení

Co takhle se přijít vyjádřit k tomu, jestli je skautská stezka k něčemu dobrá a jak by se dala…

Jak na stezku? Jak na stezku? 5 názorů

Zhasni a prožij Hodinu Země

2013-03-22 14:05:00 - autor:Teepek Superadmin (superadmin-teepek)

Teepek TeepekJiž v sobotu je tu Hodina Země, kdy se na celé planetě postupně zhasne. Jak můžete prožít Hodinu Země vy..? Metodické nápady právě zde.

Zhasnout světla 23. března

Připojte se k Hodině Země. Jednoduchým zhasnutím světla doma, v klubovně či jinde vyjádřete, že vám problémy životního prostředí (třeba právě světelného znečištění) nejsou lhostejné.

Černá hodinka

Můžete ji spojit s předchozím, nebo zařadit do programu kdykoliv jindy. Naši předkové trávili spoustu chvil při tzv. černých hodinkách, neboť osvětlovací prostředky (svíčky, petrolej, později elektřina) nebyly vždy levné a dostupné – a tak bylo zvykem je využívat pouze v případě nezbytnosti. Černá hodinka byla příležitostí pro vyprávění historek, pověstí, pohádek… nebo naopak rozhovorů o životě, každodenních úspěších a strastech. Využijte dnes málokdy vídané atmosféry černé hodinky a zavzpomínejte na historii vašeho oddílu, uplynulé tábory, vtipné okamžiky.
Za pomoci svíčky můžete přečíst zajímavou pověst vztahující se k vaší obci či městu, oblíbenému tábořišti nebo cíli vaší příští výpravy. Černá hodinka může být i příležitostí k vážnějším rozhovorům a zamyšlením nad myšlenkami skautingu.
V neposlední řadě si můžete, především se staršími skauty a R&R, povídat stylově právě o světelném znečištění.

Pokud zůstanete s touto myšlenkou sami, ani tak nemusíte zoufat – posezení v klidu potmě bez rušivého světla, ať už doma nebo v přírodě, může sloužit ke zklidnění po náročném dni či týdnu, utřídění myšlenek a celkovému navození pohody.

Pozorujte hvězdy

Zkuste na schůzce pozorovat hvězdy ve městě, v blízkosti vaší klubovny nebo – pokud opravdu nebude nic vidět – na okraji města. Zkuste počítat a případně nakreslit hvězdy a souhvězdí, která uvidíte a rozpoznáte. A pak pro srovnání zkuste provést totéž pozorování o víkendu (ve stejný čas stejným směrem) mimo město, někde na venkově nebo na základně uprostřed přírody. Opět kreslete, co na noční obloze vidíte a pak porovnejte s obrázkem z města – jak velký to bude rozdíl?

Udělejte si noční fotoworkshop

Zkuste „ulovit“ zajímavé záběry noční přírody, hvězdné oblohy (např. s využitím fotografování s dlouho expozicí) nebo naopak „srovnávací“ snímky přesvětleného města a tmavé krajiny na venkově.

Seznamte se s nočními živočichy

Vyberte si některého z typicky nočních živočichů (netopýr, plch, některá ze sov, některý z nočních motýlů, ježek…). Vzpomeňte si – potkali jste jej někdy v přírodě? Při jaké příležitosti? Zjistěte si o vybraném živočichovi co nejvíce z jeho života a uvažujte, proč zvolil noční způsob života a jak mu může příliš světla ztížit život. Vytvořte prezentaci o vybraném živočichovi na nástěnce v klubovně či oddílovém webu…

Vypravit se do některé z oblastí tmavé oblohy

Pokud chcete vidět a zažít „nejtmavší“ noční oblohu u nás na vlastní oči, naplánujte si výpravu do Beskyd nebo Jizerských hor. Tato území nabízejí mnoho zajímavého k vidění i ve dne, takže určitě neprohloupíte. Pro náročnější výletníky se sluší zmínit, že další (ještě „tmavší“ a opuštěnější) oblast tmavé oblohy se nachází v Poloninách v nejvýchodnější části Slovenska.

Připojte se i vy se svou družinou, oddílem, kmenem k Hodině Země. Pokud budete chtít, napište o tom, jakým způsobem jste své zapojení pojali, na adresu Ekologického odboru Junáka!

převzato z Křižovatky, foto: Vojta


Související články


Tato stránka již byla hodnocena: 73×

Průměrné hodnocení: 2.41094

Vyžadovány cookies

Hodnotit:

1 2 3 4 5

Zobrazit všechny Přidat nový