Vzkaz všem

Pro přidání vlastního příspěvku je nutné se nejdříve přihlásit.
/

Vzkaz Teepkovi

Diskuzní fóra

TémaPříspěvkyDatum
Skautské fórum 2 příspěvky 04.02.16, 21:16
Umíte morseovku? 37 příspěvků 10.08.15, 13:11
Na kolik dní jezdíte na tábor? Vyhovuje vám to? 12 příspěvků 10.08.15, 13:09
Oddíl 3 příspěvky 08.08.15, 20:46
Družina 1 příspěvek 25.12.14, 17:48

Nepřehlédni

Bitka: Skautíci dle T-mobile

Už jste viděli novou vizuální kampaň T-Mobilu? Po motorkářích, ráji, skokanech a lázních…

Bitka Bitka 12 názorů

"To jsou ale šmejdi!"

Taky vám někdy do schránky přišel letáček na zájezd s obědem, spoustou dárků a to vše jen za pár…

Kultůůra Kultůůra 3 názory

Dubnové časopisy jsou zde!

Dubnový Skaut-Junák a Světýlko, ale i Kmen, jsou venku. Co v nich najdeme?

Skaut Chat Skaut Chat 4 názory

Máte v oddíle pravidla?

Hra bez pravidel? Země bez hranic? Několikrát za den se setkáváme s pravidly, která nám ukazují,…

To musíš vědět To musíš vědět 3 názory

Nebojte se reflexe!

Takové ošklivé cizí slovo, ta reflexe. Co to vlastně znamená? Má to něco společného s reflexní…

To musíš vědět To musíš vědět

Jak se daří skautské stezce? Je čas na průzkumy a hodnocení

Co takhle se přijít vyjádřit k tomu, jestli je skautská stezka k něčemu dobrá a jak by se dala…

Jak na stezku? Jak na stezku? 5 názorů

James Bond, agent s povolením zabíjet

2012-10-10 01:21:00 - autor:Teepek Superadmin (superadmin-teepek)

Teepek TeepekA je tu opět. Slaví 50 let, přesto není stár. Naopak, díky výměně herců je to stále mladý, energický, v obleku chodící a nevybíravě se chovající hrdina. Nebo spíš vrah?

My name´s Bond. James Bond.

Fiktivní agent James Bond slouží v anglické tajné službě MI6 a je rovněž znám pod označením [dabl ou sevn], tedy 007.
Bond byl vytvořen v roce 1952 spisovatelem Ianem Flemingem. A ačkoli duchovní otec agenta 007 v roce 1962 zemřel, v jeho práci pokračují třeba Kingsley Amis, John Garder či Raymond Benson a Charlie Higson.
Existuje celkem 24 bondovek (ale jen 22 jich je oficiálních), ale Bond se poprvé objevil jinde než ve filmu – v televizním seriálu Climax! v epizodě Casino Royale.

Ve filmech hrálo Jamese Bonda mnoho můžů – zmiňme třeba původního Bonda, kterého hrál Sean Connery či Bondy poslední – Pierce Brosmana či Daniela Craiga.
Zajímavé je i pozorovat, jak se Bond vyvíjel.
Zatímco ještě předposlední “brosmanův” Bond byl plný technických udělátek (neviditných aut, hodinek s laserem a podobně), “craigovská” etapa je spíš plná rvaček, chmatů a úderů. Jediné, co si James bere neustále s sebou je oblek.
A zbraň, samozřejmě.

James Bond je ale už dávno i legenda. A to taková, že si zahrál i v úvodním klipu zahajovacího ceremoniálu poslední olympiády. A to po boku opravdové královny Alžběty II., pro kterou to byla, zcela mimochodem, její filmová provotina.

Skyfall: James Bond, film třiadvacáty

Třiadvacátá oficiální bondovka nese jméno Skyfall a půjde v ČR do kin 26.10.2012, tedy conevidět. Film je sice nevhodný dětem do patnácti, ale kdo by Bonda neznal (pravda, znám pár takových).

Nejnovějšího Bonda bude opět hrát Daniel Craig a dle všeho bude ústředním motivem jeho oddanost k “M” (pro Bondem nepolíbené, nejde o Emanuela Mažňáka, mistra Jana Tleskače, ale o Bondovu nadřízenou, šéfku celé MI6). [*

Natáčelo se v New Delhi, Šangaji, Londýně, Skotsku, Itsambulu čiu Adaně v Turecku.
Jinak je vše při starém – Jamesovi bude opět pomáhat nějaká krásná slečna (tzv. bond girl), Bond bude bojovat proti zlému padouchovi a zachrání svět.
Otázka zní, za jakou cenu?

007 mrtvých za minutu

Pojďme se podívat na Bondův styl. Jak je v titulku naznačeno, James Bond je agent, který má právo zabíjet.
Těžko říct, kolik lidí (a často i neviných) při svých misích zabil – zatímco fanouškovské weby počítají každou bond girl, oběti nikdo neeviduje (jednak by to bylo moc práce, jednak většinou nejsou ani tak moc hezké).

Je ale vůbec ospraveditelné, aby se po světě potuloval někdo, kdo může vraždit, jak se mu zachce a není za to nikterak zodpovědný? Vezměme si policii. Vytáhne-li zbraň, i bez výstřelu, musí papírovat. A to nemluvím o tom, když zbraň reálně použije. To pak jde takový policista na vyšetřování a je mu pěkně ouzko. A když někoho usmrtí..?

[http://www.te­epek.cz/…67b067f­4.jpg?… 178×178 *]

Rovněž platí presumpce neviny. Bez usvědčení u soudu je každý nevinný. Každý má právo na spravedlivý proces. Zatímco v amerických filmech si dělají legraci z formulky, kterou musí zatčenému ihned říct (Máte právo nevypovídat, cokoli řekneme, může být použito proti vám, máte také právo na svého právního zástupce, pokud si ho nemůžete dovolit, bude vám přidělen,…), Bond reaguje jinak. Smrtí.

Je zajímavé, že každá bondovka má svého zloducha, s kterým Bond, jako hrdina, bojuje. Ale je to opravdu hrdina? Není nanejvýš nebezpečné označovat za hrdinu někoho, kdo vraždí? A tady nejde jen o padouchy, Bond často svým chováním způsobuje vážná zranění a smrt zcela nevinným lidem – při jeho honičkách a činech jich již zemřelo už habaděj.

Nebo by naopak měl mít právo tohle všechno dělat? Přeci jen, civilní oběti jsou jen “malá škoda” oproti těm, které by měl na svědomí padouch, pokud by ho Bond nezastavil. Mohl by ho možná zastavit a postavit před soud, ale – přeci jen – jsou soudy objektivní? Není je schopný zloduch podplatit? Peněz má dost, narozdíl od soudce, který ma hypotéku na dům, ženu a tři děti….
Slib neslib.

Bond dokáže vyřešit mnohé problémy, které svět trápí. Často je ona cena za vykoupení vysoká. Otázka ale je, zda je příliš vysoká.


Co myslíš ty? Může být někdo odsouzen bez soudu? Může mít někdo povolení zabíjet a nemít žádnou zodpovědnost za své činy?
Není nebezpečné stavět muže, který chodí a vraždí, do role hrdniny, který bojuje proti zloduchům? Nejsou to spíš dva zloduši, jeden horší a druhý, co tu běhá už padesát let?

sepsal Vojta, člen redakce, obrázky z wikipedie a www.007.comTato stránka již byla hodnocena: 99×

Průměrné hodnocení: 2.23234

Vyžadovány cookies

Hodnotit:

1 2 3 4 5