Vzkaz všem

Pro přidání vlastního příspěvku je nutné se nejdříve přihlásit.
/

Vzkaz Teepkovi

Diskuzní fóra

TémaPříspěvkyDatum
Skautské fórum 2 příspěvky 04.02.16, 21:16
Umíte morseovku? 37 příspěvků 10.08.15, 13:11
Na kolik dní jezdíte na tábor? Vyhovuje vám to? 12 příspěvků 10.08.15, 13:09
Oddíl 3 příspěvky 08.08.15, 20:46
Družina 1 příspěvek 25.12.14, 17:48

Nepřehlédni

Bitka: Skautíci dle T-mobile

Už jste viděli novou vizuální kampaň T-Mobilu? Po motorkářích, ráji, skokanech a lázních…

Bitka Bitka 12 názorů

"To jsou ale šmejdi!"

Taky vám někdy do schránky přišel letáček na zájezd s obědem, spoustou dárků a to vše jen za pár…

Kultůůra Kultůůra 3 názory

Dubnové časopisy jsou zde!

Dubnový Skaut-Junák a Světýlko, ale i Kmen, jsou venku. Co v nich najdeme?

Skaut Chat Skaut Chat 4 názory

Máte v oddíle pravidla?

Hra bez pravidel? Země bez hranic? Několikrát za den se setkáváme s pravidly, která nám ukazují,…

To musíš vědět To musíš vědět 3 názory

Nebojte se reflexe!

Takové ošklivé cizí slovo, ta reflexe. Co to vlastně znamená? Má to něco společného s reflexní…

To musíš vědět To musíš vědět

Jak se daří skautské stezce? Je čas na průzkumy a hodnocení

Co takhle se přijít vyjádřit k tomu, jestli je skautská stezka k něčemu dobrá a jak by se dala…

Jak na stezku? Jak na stezku? 5 názorů

SHERLOCK: legenda znovu ožívá!

2012-01-09 23:28:00 - autor:Ojta (VojtaP)

Vojtěch PetrSherlock Holmes. Legendární britský soukromý detektiv bydlící na adrese Barer Street 221b v Londyně. Sherlock, jak ho stvořil jeho duchovní otec sir A. C. Doyle, řeší zapeklité případy na přelomu 19. a 20. století. To by ale nebyli Britové, aby je nenapadlo tento proslulý mozek šoupnout do dnešních dnů. A nápad to byl stejně geniální jak Sherlock sám. Jaký je Sherlockův nový začátek?

Britská veřejnoprávní televize (BBC) zfilmovala Sherlocka, opět, dalo by se jistě říct. Poslední pojetí se ale poněkud liší. Tak předně, Sherlockova dobrodružství se odehrávají v dnešní době, v 21. století. Takže si Sherlock vypomáhá napřiklad svým mobilem, připojením na internet, místo drožky jezdí taxíkem a podobně.

Modernímu obsahu, který Sherlockovi vážně sluší, odpovídá i celá moderní koncepse a vizuální pojetí seriálu. Krásné a rafinovaná záběry, přesný střih, dechberoucí efekty, smysl pro detail, okouzlující barvy, svižná hudba, vtipné dialogy, aktuální narážky – to vše je současný Sherlock. O tom, jak jeho vizuální styl vypadá vám nejvíce vypoví krátké videoukázky.

intro první série

promo trailer prvního dílu, české ukázky na webu ČT, odkaz níže

Seriál Sherlock vznikl v roce 2010, na podzim roku 2011 měl českou premiéru. Zde si zaslouží Česká televize, která Sherlocka vysílala, pochvalu. Nejen za povedený dabing, ale za krásné vizuální zpracování. Sherlock se totiž vyznačuje i různými texty v obraze – když brouzdá na mobilu internetem, přemýšlí, uvažuje, zkrátka využívá tu svou slavnou metodu dedukční.

Seriál má v současné době dvě řady, každou o třech dílech. V první řadě, kterou jsme již mohli vidět na obrazovkách ČT, šlo o:

Studie v růžové

Sherlock poznává dr. Watsona, ač mladého, tak veterána z Afgánistánu. Nastěhují se společně do podnájmu k paní Hudsonové, na adrese Baker Street 221b, Londýn. Společně se pak vydávají řešit záhadné vraždy, s kterými si britská policie (Scotland Yard) v čele s inspektorem Lestradem neví rady. Každá vražda je stejná – oběť pozře pilulku. Kdo vraždí, to je na Sherlockovi.

Slepý bankéř

Sherlock vyšetřuje loupež v muzeu, je na stopě organizovanému čínskému gangu. Z příběhů mě asi oslovil nejméně, neboť si ho už vážně nepamatuji.

Velká hra

Sherlock se nudí, naštěstí (pro díváky i Sherlocka) přichází mozek stejně tak brilantí jako ten Sherlockův, akorát v opačném pojetí. Místo, aby radil policii, radí zločincům. Vyzývá Sherlocka na Velkou hru, v rámci které mohou umírat i lidé. Bombové útoky po celém Londýně a pokaždé jen pár hodin na vyluštění. A za tím vším stojí muž jménem Moliarty.

Pokud jste seriál sledovali, asi víte, že závěrečný díl končil v tom nejnapínavějším a přímo uprostřed děje.
Natáčení si musela dát menší pauzu, protože představitel dr. Watsona, Sherlokova parťáka v podání Martina Fremana, natáčel na druhé straně planety Hobita, předfilm k Pánu Prstenů. Ostatně, ani Sherlock (Benedict Cumberbatch) nemohl, protože daboval v témže filmu draka Šmaka.
Každopádně, Hobit je už ve střižně a to dokonce tak dlouho, že stihla vzniknout i druhá řada Sherlocka. A co víc – první dva díly jsou již dokonce odvysílané, třetí se vysílá tuto neděli.

Můžete se těšit na případy

Skandál v Belgravii

Jistá dáma získala jisté kompromitující fotografie jistého člena vlády. Její člen a zároveň bratr Sherlocka, Mycroft, pověřuje našeho milého detektiva získáním fotografií zpět. Háček je v tom, že se nám Sherlock plně zamiluje do oné krásné mladé dámy, do Ženy všech žen, Irene Adler. Postupně případ ještě nabere obrátky, když Shelock musí bojovat proti spiknutí bristké vlády a agentům CIA.

Pes Baskervillský

Známý případ, kdy má Sherlock dočinění s obrovským psem o velikosti koně. Tato zmutovaná bestie vznikla v tajném vládním programu, jak jinak.

Poslední případ

Co bude obsahem posledního případu, zatím nevíme. Můžeme jen tajně doufat, že poslední nebude (čemuž napovídají zákulisní informace o třetí řadě).

Kdy bude vysílat Česká televize druhou řadu zatím není známo. Jisté ovšem je, že se máme na co těšit!


A na závěr malá výchovná. Originální Sherlock často řešil případy na tři fajfky – trvalo mu to vykouření tří fajfek, než případ rozluštil.
Nový Sherlock je o mnoho zodpovědnejší – nikotin je potřeba neustále, přesto jsou problémy už maximálně na tři nikotinové náplasti. Kouřit zkrátka není moderní. :) Skvělá metoda, jak vyslat mládeži signál, že kouření už není IN. Jak prosté, Watsone, že?

Znáte Sherlocka? Viděli jste první tři díly v České televizi? Jak se vám líbily? A těšíte se na další?

s pomocí webů (text i foto) www.edna.cz/sher­lock, www.csfd.cz a webu ČT sepsal Vojta, člen redakceTato stránka již byla hodnocena: 102×

Průměrné hodnocení: 2.43135

Vyžadovány cookies

Hodnotit:

1 2 3 4 5

Zobrazit všechny Přidat nový