Vzkaz všem

Pro přidání vlastního příspěvku je nutné se nejdříve přihlásit.
/

Vzkaz Teepkovi

Diskuzní fóra

TémaPříspěvkyDatum
Skautské fórum 2 příspěvky 04.02.16, 21:16
Umíte morseovku? 37 příspěvků 10.08.15, 13:11
Na kolik dní jezdíte na tábor? Vyhovuje vám to? 12 příspěvků 10.08.15, 13:09
Oddíl 3 příspěvky 08.08.15, 20:46
Družina 1 příspěvek 25.12.14, 17:48

Nepřehlédni

Bitka: Skautíci dle T-mobile

Už jste viděli novou vizuální kampaň T-Mobilu? Po motorkářích, ráji, skokanech a lázních…

Bitka Bitka 12 názorů

"To jsou ale šmejdi!"

Taky vám někdy do schránky přišel letáček na zájezd s obědem, spoustou dárků a to vše jen za pár…

Kultůůra Kultůůra 3 názory

Dubnové časopisy jsou zde!

Dubnový Skaut-Junák a Světýlko, ale i Kmen, jsou venku. Co v nich najdeme?

Skaut Chat Skaut Chat 4 názory

Máte v oddíle pravidla?

Hra bez pravidel? Země bez hranic? Několikrát za den se setkáváme s pravidly, která nám ukazují,…

To musíš vědět To musíš vědět 3 názory

Nebojte se reflexe!

Takové ošklivé cizí slovo, ta reflexe. Co to vlastně znamená? Má to něco společného s reflexní…

To musíš vědět To musíš vědět

Jak se daří skautské stezce? Je čas na průzkumy a hodnocení

Co takhle se přijít vyjádřit k tomu, jestli je skautská stezka k něčemu dobrá a jak by se dala…

Jak na stezku? Jak na stezku? 5 názorů

Den zamyšlení 2013: O matkách a dětech

2013-02-21 00:10:00 - autor:Teepek Superadmin (superadmin-teepek)

Teepek TeepekKaždý rok je 22. únor dnem, kdy si připomínáme narozeniny zakladatelů skautingu – Roberta Baden-Powella a jeho ženy Olave. Kromě toho je tento den vždy spojen s jedním celosvětovým problémem, k jehož řešením chtějí skautky a skauti přispět. Nechte se inspirovat letošním tématem a oslavte spolu se sestrami a bratry z celého světa tento velký skautský svátek.

Z historie

V květnu 1926 na 4. Mezinárodní konferenci skautek, jejímž tématem byl „Svět“, navrhla zástupkyně Francie, aby byl určen jeden den v roce, kdy na sebe budou moci všechny skautky myslet. Vybraly 22. únor, narozeniny obou skautských zakladatelů, světové náčelní Olave Baden-Powell a světového náčelníka Roberta Baden-Powella.
První oslava 22. února, nazvaného Thinking Day, se v Praze konala už v roce 1927 pod názvem „Vzpomínkový den“. Později byly oslavy přejmenovány na Den sesterství. Dnes užíváme přesnější název, který nezahrnuje jen skautky, ale i skauty, neboť je to náš společný svátek: Den zamyšlení.

Letošní téma

  • Společně můžeme zachránit životy dětí
  • Život a zdraví každé matky je drahocenné
Věděli jste, že…
Každý rok zemře na světě 7,6 milionu dětí a 287 000 matek. Tuto situaci můžeme a musíme změnit.

Nápady na program

Pošli bakterii
(náročnost: střední)
V průběhu dne si mezi sebou lidé vymění mnoho bakterií a tato hra nám ukáže, jak snadno se šíří. Postavte se do kolečka se zavřenýma očima a předstírejte, že jste na večírku. Až začne hra, otevřete oči a musíte se vmísit mezi ostatní a potřást si s každým rukou.

Jedna osoba na večírku je nakažená. Vůdce tuto osobu označí poklepáním na rameno, když stojíte v kolečku se zavřenýma očima. Pokud vám někdo polechtá při pozdravu ruku, jste nakaženi. Polechtat můžete tajně prostředníčkem či prsteníčkem. Pokud bakterii chytnete, napočítejte do 30 a potom začněte předstírat nemoc – pomocí kašle, kýchání, omdlení, atd.

Přemýšlejte a povídejte si: Co jste se naučili o přenosu bakterií z osoby na osobu.

Stáhněte si celý text od Zahraničního odboru Junáka >>>

Ochrana dětí
(náročnost: základní)
Co ovlivňuje zdraví a život dětí v různých částech světa? Liší se potřeby dětí v Somálsku, Ekvádoru, Nepálu, České Republice a na Ukrajině?

Poproste členy oddílu, aby navrhovali, co děti potřebují k tomu, aby byly zdravé (např. čistá voda, výživná strava, zdravotní péče, zdravá rodina, vhodné obydlí,…) Poté pošlete dvě děti za dveře, aby vás neslyšely a vyberte jednoho, který bude představovat „dítě“. Ostatní ve skupině budou představovat „potřeby“.

Děti, které byly za dveřmi představují nežádoucí vlivy (infekční nemoci, kontaminace vody, drahá zdravotní péče apod), pro jednoduchost jim budeme říkat „viry“, které se snaží k „dítěti“ poškodit zdraví. „Potřeby“ se snaží vlastním tělem a s rukama za zády ochránit „dítě“ před útokem „virů“. Pokud se „viry“ dotknou „dítěte“, vyhráli.

Cílem je chytře ukrýt „dítě“ uprostřed skupiny a nedat „virům“najevo, kdo jím je.

Přemýšlejte a povídejte si: Jak hra probíhala? Bylo těžké „dítě“ ochránit? Kdo ve skupině představoval jakou „potřebu“?

Večer při sledování filmů
(náročnost: střední)
Sledování dokumentárních nebo zahraničních filmů je skvělý způsob, jak poznat životy dívek a žen z celého světa. Najděte film nebo dokument (např. dokument České televize Afrika rodu ženského) zaměřený na život dívek a žen v jiné části světa a společně se na něj podívejte.

Přemýšlejte a povídejte si: Jak se liší život a zdravotní péče v Čechách a v jiných částech světa? Jaká je její dostupnost v těhotenství a při porodu?

Možno propojit s festivalem Jeden svět
www.jedensvet.cz

Omezený rozpočet na jídlo
(náročnost: vysoká)
To, co jíme, ovlivňuje naše zdraví. Zjistěte více o zdravé stravě, o tom, co se stane s vaším tělem, když jíte velmi málo, hodně nebo nekvalitní potravy. Jak se liší strava nastávajících a kojících maminek? Prohledejte internet nebo pozvěte někoho, kdo se vyzná ve zdravé výživě, dietologa nebo dietní sestru.
Domluvte se na maximální částce, kterou můžete utratit a zkuste na základě zjištěných informací uvařit výživné a cenově dostupné jídlo z místních surovin.

Přemýšlejte a povídejte si: Podařilo se vám nepřekročit domluvený rozpočet a přitom uvařit chutné a výživné jídlo pro všechny? Zůstal někdo hladový? Má diskriminace žen vliv na kvalitu jídla, které jedí? Jak by se dala tato situace změnit?

Text připravil a z anglického materiálu WAGGGS přeložil Zahraniční odbor Junáka. Děkujeme. Celý text je možno pročíst zdeTato stránka již byla hodnocena: 86×

Průměrné hodnocení: 2.02325

Vyžadovány cookies

Hodnotit:

1 2 3 4 5