Vzkaz všem

Pro přidání vlastního příspěvku je nutné se nejdříve přihlásit.
/

Vzkaz Teepkovi

Diskuzní fóra

TémaPříspěvkyDatum
Skautské fórum 2 příspěvky 04.02.16, 21:16
Umíte morseovku? 37 příspěvků 10.08.15, 13:11
Na kolik dní jezdíte na tábor? Vyhovuje vám to? 12 příspěvků 10.08.15, 13:09
Oddíl 3 příspěvky 08.08.15, 20:46
Družina 1 příspěvek 25.12.14, 17:48

Nepřehlédni

Bitka: Skautíci dle T-mobile

Už jste viděli novou vizuální kampaň T-Mobilu? Po motorkářích, ráji, skokanech a lázních…

Bitka Bitka 12 názorů

"To jsou ale šmejdi!"

Taky vám někdy do schránky přišel letáček na zájezd s obědem, spoustou dárků a to vše jen za pár…

Kultůůra Kultůůra 3 názory

Dubnové časopisy jsou zde!

Dubnový Skaut-Junák a Světýlko, ale i Kmen, jsou venku. Co v nich najdeme?

Skaut Chat Skaut Chat 4 názory

Máte v oddíle pravidla?

Hra bez pravidel? Země bez hranic? Několikrát za den se setkáváme s pravidly, která nám ukazují,…

To musíš vědět To musíš vědět 3 názory

Nebojte se reflexe!

Takové ošklivé cizí slovo, ta reflexe. Co to vlastně znamená? Má to něco společného s reflexní…

To musíš vědět To musíš vědět

Jak se daří skautské stezce? Je čas na průzkumy a hodnocení

Co takhle se přijít vyjádřit k tomu, jestli je skautská stezka k něčemu dobrá a jak by se dala…

Jak na stezku? Jak na stezku? 5 názorů

ŠOK! Velikonoce v Česku? Bití žen!

2012-04-08 13:28:20 - autor:Teepek Superadmin (superadmin-teepek)

Teepek TeepekDo redakce se nám dostal článek z italského listu la Repubblica. Protože jde o zajímavý pohled na naše zvyky, rozhodli jsme se jej nechat přeložit a publikovat.

(vpe) – Florencie (Od našeho zvláštního zpravodaje) Nářez. Brutální (zlo)zvyky. Nestydané násilí. Týraní žen. Tím vším by se dalo nazvat to, čeho jsem byl svědkem při mé Velikonoční návštěvě České republiky.

Velikonoce. Pro nás, Italy, stejně jako zbytek civilizovaného křesťanského světa, je to největší svátek. Svátek pokory. Svátek, který je významnější než Vánoce. Svátek zmrtvýchvstání.
Zatímco v Itálii hrají v radiích tichou a klidnou hudbu, v televizi dávají pořady k zamyšlení, rodiny se schází při společných posezeních a společně rozjímají, jiné státy, v čele s Českou republikou (součást EU!), bujaře slaví! A to nestydatě barbarským způsobem.

Velikonoce, které jsem strávil v jedné vesnici v ČR, na mne nechají trvalé následky několik dalších let. Když mne má partnerka, Češka, přesvědčovala, abychom strávili Velikonoce s její rodinou, nepředstavoval jsem si ani omylem nic z toho, co jsem později zažil.

Největší šok pro mne byla stěžejní tradice tamních Velikonoc – pomlázka. Mladí mužové se na Velkou Neděli seberou, nařežou u potoka dostatečně dlouhé a velké pruty – nejlépe z vrby. Ty pak následně ještě spletou dohromady, čímž jim vznikne obrovská “rákoska”. Zvyk spočívá v tom, že na Velikonoční pondělí muži touto “pomlázkou” švihají ženy ze všech sil. Tenkým zapaleteným koncem, který je pořádně daleko od rukojeti, každé švihnutí do “zadních partií” ženu neuvěřitelně bolí.
Jako vrchol této ohavnosti nepovažuji ani barevné pentle, ani fakt, že muži obcházejí celé vesnice a mlátí i cizí ženy hlava nehlava. Jako vrchol totiž považuji oficiální důvod, proč muži ženy bijí. Dle jejich slov, kterým se mi zpočátku snad ani nechtělo věřit, takto “omlazují” ženy a zaručují jim, aby byly i další roky krásné a mladé.

Ženy jsou místo toho místy modré.
Neuvěřitelné. Barbarské. Skandální.

Pomlázkou to nekončí

Ačkoli tento samotný zlozvyk považuji za to nejhorší, co jsem během tohoto svátku zažil, musím se zmínit i o dalších zvěrstvech, kterých jsem byl svědkem.
Nejen že muži mlátí ženy, které se smí bránit jen vodou, ale ženy se musí mužům i odvděčit! A to ničím jiným než, ano, jídlem. Za zbití muži darují vajíčko, ale ne jen obyčejné vajíčko, které už tak je neuvěřitelně drahé. Vajíčka ženy ještě zdobí, vždy v neděli, dlouho do noci. Úmorná otrocká práce, která je odměněna výpraskem, rozbitím skořápky a sežráním celého vejce nenasytným mužem.

Další kapitolou je tzv. hromadné koledování. Nejen, že staří nutí děti, aby chodily po vesnici, mlátily ženy a snědly jim vejce, ale často i sami dospělí muži vyrážejí pomlátit celou dědinu. Celá tradice je o to zhýralejší, že ačkoli si neberou naoplátku vejce, v každém domě si dají “panáka” tvrdého alkoholu.

Celá scenérie tak končí pohledem na partu zcela nalitých mužů, kteří nevědí ani která bije, ani kterou bijí.

Celé svátky na mne silně zapůsobily a silně mě rozrušily. Jako nejvýraznější problém vidím fakt, že má budoucí žena mé obavy naprosto nechápe a vysmívá se jim.
Je snad tato společnost už natolik zdegenerovaná, že nevidí, co činí? Jsou pro Čechy práva žen mnohem méně než jejich tradice? Může být kulturní dědictví nějakého civilizovaného státu založené na útlaku jisté skupiny obyvatel? Neobjevují se zvyky, o kterých jsme si dlouhá léta mysleli, že patří jen do zaostalých zemí Afriky či Asie, i uprostřed “civilizované” Evropy? A může Evropa (EU) podniknout kroky, kterými by zamezilo týrání žen v ČR?


Článek v originálním znění naleznete na webu www.repubblica­.it, přesněji zde .
Vzhledem k tomu, že k přečtení potřebujete přihlášení (placené), můžete si i originální text přečíst zde na Teepkovi.Tato stránka již byla hodnocena: 101×

Průměrné hodnocení: 2.10891

Vyžadovány cookies

Hodnotit:

1 2 3 4 5