Další týpci

On-line jsou:
0 nepřihlášených

Vzkaz všem

Pro přidání vlastního příspěvku je nutné se nejdříve přihlásit.
/

Vzkaz Teepkovi

Diskuzní fóra

TémaPříspěvkyDatum
Skautské fórum 2 příspěvky 04.02.16, 21:16
Umíte morseovku? 37 příspěvků 10.08.15, 13:11
Na kolik dní jezdíte na tábor? Vyhovuje vám to? 12 příspěvků 10.08.15, 13:09
Oddíl 3 příspěvky 08.08.15, 20:46
Družina 1 příspěvek 25.12.14, 17:48

Nepřehlédni

Bitka: Skautíci dle T-mobile

Už jste viděli novou vizuální kampaň T-Mobilu? Po motorkářích, ráji, skokanech a lázních…

Bitka Bitka 12 názorů

"To jsou ale šmejdi!"

Taky vám někdy do schránky přišel letáček na zájezd s obědem, spoustou dárků a to vše jen za pár…

Kultůůra Kultůůra 3 názory

Dubnové časopisy jsou zde!

Dubnový Skaut-Junák a Světýlko, ale i Kmen, jsou venku. Co v nich najdeme?

Skaut Chat Skaut Chat 4 názory

Máte v oddíle pravidla?

Hra bez pravidel? Země bez hranic? Několikrát za den se setkáváme s pravidly, která nám ukazují,…

To musíš vědět To musíš vědět 3 názory

Nebojte se reflexe!

Takové ošklivé cizí slovo, ta reflexe. Co to vlastně znamená? Má to něco společného s reflexní…

To musíš vědět To musíš vědět

Jak se daří skautské stezce? Je čas na průzkumy a hodnocení

Co takhle se přijít vyjádřit k tomu, jestli je skautská stezka k něčemu dobrá a jak by se dala…

Jak na stezku? Jak na stezku? 5 názorů

Václav Havel – skaut, prezident a vzor

2011-12-18 17:03:00 - autor:Ojta (VojtaP)

foto/obrázek poskytl(a): Vojtěch Petr/

Fotogalerie

Dnes 18. prosince 2011 zemřel v ranních hodinách Václav HAVEL, první prezident České republiky, poslední prezident republiky Československé, dramatik, kritik komunistického režimu, politik a skaut.

Václav Havel se narodil v Praze 5. října 1936, už při výběru střední školy měl kvůli komunistickému režimu problém. Maturoval v roce 1954.
Z kádrových důvodů (tj.. kvůli režimu a původu) nebyl přijat na žádnou vysokou školu humaniních studií, studoval proto na Českém vysokém učení technickém.
Po ukončení základní vojenské služby pracoval jako technik v divadlech a dálkově studoval divadelní fakultu Akademie múzických umění. 9. července 1964 se Václav Havel poprvé oženil, vzal si Olgu Šplíchalovou, kterou znal z divadla.

Během Pražského jara tvrdě kritizoval tehdejší komunistický režim. Ten mu naoplátku, jako spisovateli a dramatikovi, po ukončení Pražského jara nedovoloval vydávat knihy a hrát. Tou dobou už začal být Havel uznávaným autorem i v zahraničí.

V srpnu 1969 byl za podepsání petice Deset bodů, která vyšla k prvnímu výroční obsazení Československa, vyšetřován a později obviněn za “podvracení republiky”.

V roce 1976 začal režim pronásledovat hudebníky z nezávislé rockové scény, čtyři umělci z okolí skupiny The Plastic People of the Universe byli uvězněni a Václav Havel se za ně s dalšími postavil.
To postupně vedlo k založení Charty 77, občanské iniciativy zaměřené na dodržování lidských práv. Následkem toho seděl Havel za mřížemi.

V dubnu 1978 se Václav Havel stal spoluzakladatelem a mluvčím Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS), což mu vyneslo dalších pět let nepodmíněně. Během této doby se mu zhoršilo zdraví, zároveň mezinárodní vlna solidarity zvýšila jeho prestiž doma i v zahraničí.

V době normalizace psal nadále divadelní hry, aktivně podporoval samizdat (literatura, kterou si lidé vydávali sami na koleni a šířili ji dál, protože ji režim nepovoloval) a byl několikrát zatčen za podepsání petic či účasti na demonstracích.

V době Sametové revoluce, po 17. listopadu 1989, se účastnil založení Občanského fóra (OF), protitotalitního hnutí a sám patřil k jeho nejvlivnějším představitelům.

Když padla komunistická vláda, bylo třeba zvolit nového prezidenta, nástupce Gustáva Husáka. Kandidatura Havla byla oznámena 10. prosince a OF pak začalo s volební kampaní “Havel na Hrad”.

29. prosince 1989 byl Václav Havel jednomyslně zvolen prezidentem Československé republiky. Jednomyslně znamená, že ho volili i poslanci za komunistickou stranu, což bylo dáno dlouhým vyjednáváním.
Po 41 letech tak na Hradě zasedl nekomunistický prezident.
Po druhé byl Havel zvolen prezidentem v květnu 1990, bylo to dáno tím, že první volba byla jen dočasná.
Havel byl proti rozpadu Československa; nepodařilo se mu však rozpadnutí zabránit.
Naopak, Havlovi se dařily vztahy především se západem, důkazem toho jsou návštěvy amerického prezidenta George Bushe staršího či papeže Jana Pavla II už v roce 1990.

Po vzniku samostatného českého státu se Havel stal jeho prvním prezidentem. Prezidentoval dvě volební období, maximální dobu, po kterou to ústava dovoluje.

Za jeho prezidentování vstoupila naše republika do NATO, byly v poslední fázi žádosti o členství v EU. Havel byl taktéž prvním prezidentem z tzv. východního bloku, který vystoupil na půdě amerického Kongresu – jeho proslov o tom, že je třeba pomoci Sovětskému svazu k demokracii byl několikrát přerušen potleskem ve stoje.

Havel se rovněž věnoval charitativní činnosti. Společně se svou druhou ženou Dagmar Havlovou, dříve Veškrnovou, založil Nadaci Dagmar a Václava Havlových Vize 97. Nadace Fórum 2000 od roku 1997 pořádá každoroční setkání významných osobností z celého světa.

Václav Havel byl i skautem. Jeho přezdívka byla Chrobák. O Junáku řekl: “„Rád vzpomínám na dobu, kdy jsem se svým skautským oddílem také sjížděl řeky a prožíval podobná dobrodružství jako vy. Vím, co vše pro vás skauting znamená, a raduji se z toho, že jeho myšlenky jsou stále aktuální a oslovují mladé lidi.“

Po odchodu z úřadu se Havel i nadále vyjadřoval k politickému dění a byl aktivní do posledních chvil svého života. Ještě týden před svou smrtí se setkal s Dalajlamou a stál za hodnotami, které celý život hájil.

O velikosti tohoto muže svědčí jeho činy, které jsou natolik obrovské, významné a důležité, že o jeho skonání informují snad všechna média napříč světem.

sepsal Vojta, občan ČRTato stránka již byla hodnocena: 107×

Průměrné hodnocení: 1.73834

Vyžadovány cookies

Hodnotit:

1 2 3 4 5