Vzkaz všem

Pro přidání vlastního příspěvku je nutné se nejdříve přihlásit.
/

Vzkaz Teepkovi

Diskuzní fóra

TémaPříspěvkyDatum
Skautské fórum 2 příspěvky 04.02.16, 21:16
Umíte morseovku? 37 příspěvků 10.08.15, 13:11
Na kolik dní jezdíte na tábor? Vyhovuje vám to? 12 příspěvků 10.08.15, 13:09
Oddíl 3 příspěvky 08.08.15, 20:46
Družina 1 příspěvek 25.12.14, 17:48

Nepřehlédni

Bitka: Skautíci dle T-mobile

Už jste viděli novou vizuální kampaň T-Mobilu? Po motorkářích, ráji, skokanech a lázních…

Bitka Bitka 12 názorů

"To jsou ale šmejdi!"

Taky vám někdy do schránky přišel letáček na zájezd s obědem, spoustou dárků a to vše jen za pár…

Kultůůra Kultůůra 3 názory

Dubnové časopisy jsou zde!

Dubnový Skaut-Junák a Světýlko, ale i Kmen, jsou venku. Co v nich najdeme?

Skaut Chat Skaut Chat 4 názory

Máte v oddíle pravidla?

Hra bez pravidel? Země bez hranic? Několikrát za den se setkáváme s pravidly, která nám ukazují,…

To musíš vědět To musíš vědět 3 názory

Nebojte se reflexe!

Takové ošklivé cizí slovo, ta reflexe. Co to vlastně znamená? Má to něco společného s reflexní…

To musíš vědět To musíš vědět

Jak se daří skautské stezce? Je čas na průzkumy a hodnocení

Co takhle se přijít vyjádřit k tomu, jestli je skautská stezka k něčemu dobrá a jak by se dala…

Jak na stezku? Jak na stezku? 5 názorů

Homosexualita ve skautingu – názory druhých

2013-03-06 15:15:00 - autor:Teepek Superadmin (superadmin-teepek)

Teepek TeepekDíky, že jsi hlasoval. Prosím, pročti si i tento zbytek článku. Jako redakce Teepka ho považujeme za opravdu, opravdu důležitý.

Ještě jednou díky za Tvůj hlas. Tato bitka je trochu netradiční, to bude tím, že jsme nakousli opravdu velké (a složité) sousto. Tak pojďme do toho!

Většina souhlasila s Jerrym!

Na jakou otázku jsi vlastně odpovídal?

Ať už jsi hlasoval pro Jerryho nebo pro Maxe, je dobré si uvědomit, že oba dva motali do sebe páté přes deváté.

Otázka totiž nezní, zda jsou homosexuálové fajn, nebo zda jsou zlí. Nejsme schopni na takto malém prostoru rozvíjet debaty, zda by homosexuálové měli či neměli mít možnost zakládat rodiny a adoptovat děti. To je nanejvýš složitá otázka, kterou tu prosím neřešme – nás totiž pálí otázka jiná:

Měl by mít možnost kluk, který je gay, chodit do skauta? (a obdobně to samé pro holky)?

To je totiž otázka, o kterou jde a o které se společně tady můžeme bavit. Pokud jsi hlasoval na základě pohledu na homosexualitu jako takovou, nic si z toho nedělej. Oba diskutující naschvál použili argumentačních klamů. Na to si dávej bacha, v životě se to používá dost často :)

REDAKČNÍ ODPOVĚĎ

Když se tedy podíváme na anketu tak, jak by stát doopravdy měla (tedy – neřešíme homosexualitu jako takovou, ale otázku, zda by homosexuál směl/nesměl chodit do oddílu), máme vcelku jasno.

Za léta, kdy vedeme nebo jsme vedli skautské oddíly, jsme dospěli k názoru, že skauting je pro všechny. Skautů je na světě 40 000 000 ve 216 zemích světa. Jsou zde lidé nejrůznějších náboženských přesvědčení, různé barvy pleti, rozličných kultur, politických vyznání a rozdílných názorů v mnoha věcech. To skautingu nevadí – ba naopak, to je to úžasné. Myšlenka skautingu je natolik silná, že jí nevadí jiná náboženství, ba naopak.

Skauting není o tom, jestli vyznávám Boha, Krišnu či Álláha. Není ani o tom, jestli fandím fotbalu nebo hokeji. Nebere ohled na barvu očí, nedělí lidi na brejlouny a slepejše.
Skauting je výš. Je to myšlenka, která za sto let spojila přes půl miliardy lidí. Lidí, kteří věří, že má smysl dodržovat skautský zákon a ctít skautský slib. Lidí, kteří v oddíle zažili krásné chvíle a kteří věří, že skauting má smysl.

A je přitom jedno, zda se člověku líbí kluci nebo holky. Důležité je, že se mu líbí a ctí myšlenky skautingu. Proto jsme přesvědčeni, že homosexualita ve skautských oddílech není problém. A diskuze o ní je vlastně stejně zbytečná jako diskuze, zda do oddílů brát blondýnky. O těch je pomluv taky hafo.


A abychom nezůstali jen u našeho názoru, máme tu i pár dalších:

Miloš Říha – Šípek
Šípka můžete znát především jako osobu, která stojí za projektem Skautského století.
Otázka vůbec nezní, zda lidé hlásící se k homosexuální orientaci mohou být zároveň skauty. Ano, mohou. Na tomto poli v podstatě vůbec není o čem diskutovat. Tečka.
Homosexualita je opředena spoustou fám a pověr, které je třeba zbořit a nakonec se dostat ke skutečnému jádru tohoto problému: je možné homosexuálnímu svazku přiznat statut rodiny?
Tento „spor“ má pak klasickou štěpící linii na konzervativní stranu, která hájí princip přirozené reprodukce společnosti a liberální stranu, která hájí právo jednotlivce na sebeurčení. Rozhodnutí na jakou stranu se kdo přidá mi připadá, že je mnohdy mnohem více než racionálními argumenty dáno naším pocitem, životním kontextem apod. Ovšem je třeba si uvědomit, že obě strany sporu mají v jistém smyslu legitimní argumenty. Pro mne osobně je třeba složité obecně přiznat homosexuálnímu páru statut rodiny ve smyslu práva na výchovu dětí, protože považuji role matky a otce za nenahraditelné. Jedním dechem ale dodávám, že výchovu v dobře fungujícím homosexuálním páru považuji za asi milionkrát lepší než pobyt v nějakém dětském domově.

Oficiální stanovisko Junáka – Svazu skautů a skautek ČR
Junák – svaz skautů a skautek ČR je největší výchovná organizace pro děti a mládež v České republice. Sdružuje své členy a členky bez ohledu na jejich národnost, náboženské vyznání, politické přesvědčení, rasu, sexuální orientaci nebo jiné rozdíly. Ani u nezletilých členů, ani u svých dospělých členů nijak nezohledňuje jejich sexuální orientaci. Mezi skauty jsou vítáni mladí lidé, kteří jsou ochotni žít podle skautských ideálů a morálních zásad. Vzhledem k tomu, že pevnost charakteru se sexuální orientací nijak nesouvisí, patří skautky a skauti s homosexuální orientací do Junáka stejně jako skauti a skautky s orientací heterosexuální.

Pokud chceš, můžeš níže i diskutovat – ale cti prosím pravidla. Rovněž máš možnost se podívat do stezky na body, které by Tě mohly zajímat. Pokud máš cokoli k článku, piš šéfredaktorovi na vojta@teepek.cz

Stezka – RŮZNOST SVĚTA
Splň si stezku

  • VODA
  • Najdi ve svém okolí člověka podléhajícímu předsudkům a poslechni si, jaké to je
  • Najdi deset vtipů, které se týkají předsudků a pojmenuj, kterého předsudku se týká
  • Navštiv památku, která připomíná netolerantní postoj k menšinám či jinak omezovaným skupinám
  • OHEŇ
  • Po dva měsíce se snaž ze své řeči vymazat nálepky a předsudky, třeba právě o homosexuálech.

PRAVIDLA DISKUZE
Diskutovat k článku jde ve speciálním vláknu fóra . Teepek.cz je dětský web a diskutovat na něm smí jen děti . Proto si redakce vyhrazuje právo všechny komentáře autorů, kterým není prokazatelně pod 18 let, vyjma názorů redakčních, smazat. Stejně tak i komentáře, které by odporovaly Podmínkám užití .

kolektiv autorů


Související články


Tato stránka již byla hodnocena: 101×

Průměrné hodnocení: 2.33663

Vyžadovány cookies

Hodnotit:

1 2 3 4 5