Vzkaz všem

Pro přidání vlastního příspěvku je nutné se nejdříve přihlásit.
/

Vzkaz Teepkovi

Diskuzní fóra

TémaPříspěvkyDatum
Skautské fórum 2 příspěvky 04.02.16, 21:16
Umíte morseovku? 37 příspěvků 10.08.15, 13:11
Na kolik dní jezdíte na tábor? Vyhovuje vám to? 12 příspěvků 10.08.15, 13:09
Oddíl 3 příspěvky 08.08.15, 20:46
Družina 1 příspěvek 25.12.14, 17:48

Nepřehlédni

Bitka: Skautíci dle T-mobile

Už jste viděli novou vizuální kampaň T-Mobilu? Po motorkářích, ráji, skokanech a lázních…

Bitka Bitka 12 názorů

"To jsou ale šmejdi!"

Taky vám někdy do schránky přišel letáček na zájezd s obědem, spoustou dárků a to vše jen za pár…

Kultůůra Kultůůra 3 názory

Dubnové časopisy jsou zde!

Dubnový Skaut-Junák a Světýlko, ale i Kmen, jsou venku. Co v nich najdeme?

Skaut Chat Skaut Chat 4 názory

Máte v oddíle pravidla?

Hra bez pravidel? Země bez hranic? Několikrát za den se setkáváme s pravidly, která nám ukazují,…

To musíš vědět To musíš vědět 3 názory

Nebojte se reflexe!

Takové ošklivé cizí slovo, ta reflexe. Co to vlastně znamená? Má to něco společného s reflexní…

To musíš vědět To musíš vědět

Jak se daří skautské stezce? Je čas na průzkumy a hodnocení

Co takhle se přijít vyjádřit k tomu, jestli je skautská stezka k něčemu dobrá a jak by se dala…

Jak na stezku? Jak na stezku? 5 názorů

Velikonoční tradice

2013-03-28 23:42:00 - autor:Teepek Superadmin (superadmin-teepek)

Pavla LžičařováZ tradičních velikonočních zvyků je u nás silně zakořeněná snad jen pondělní pomlázka, ale v minulosti se to zvláště na vesnicích nejrůznějšími tradicemi jen hemžilo. Proč se tedy Zelenému čtvrtku říká zelený, jaký význam mělo vytahování říčních kamínků zuby a jakým způsobem se děvčata „mstila“ chlapcům?

Velikonoční týden

První den ze svatého – pašijového – týdne je Sazometná středa. Podle lidového obyčeje se v tento den nesmíte škaredit a mračit, jinak vám to zůstane po všechny středy v roce. Svůj název získala podle toho, že se vymetaly komíny.

Dalším dnem je Zelený čtvrtek. Název je odvozen asi od zeleného mešního roucha, do kterého se v ten den oblékali faráři. Jedla se jen zelená strava – to znamená zelí, špenát atd., aby byl člověk zdravý a silný. Taky zní naposled kostelní zvony – když je uslyšíte, máte si zacinkat svými penězi, abyste jich následující rok měli hodně.

Na Velký pátek lidé vstávali brzy a chodili se umýt do potoka, aby se ochránili před nemocemi. Někde se chlapci potápěli a vytahovali pusou kamínek, ten pak hodili levou rukou za hlavu. A význam? Mělo je to uchránit před bolestí zubů. Kostelní zvony, které v ten den nezněly, nahrazovaly děti s řehtačkami, které s velkým rámusem chodily po celé vesnici.

Na Bílou sobotu se uklízelo a bílilo. Pekly se sváteční pokrmy na Boží Hod Velikonoční, pletly se pomlázky a zdobila se vajíčka. Bílou sobotou také skončil dlouhý půst. Večer se koná mše, kdy se před kostelem zapálí posvěcený oheň – v mnoha vsích se doma muselo uhasit ohniště. Zažehla se až po mši, kdy je hospodyně znovu zapálily polínkem, které předtím položily na posvěcený oheň.

Po Bílé sobotě následoval Boží hod velikonoční. Světily se posvátné pokrmy – beránci, mazance, vejce, chleba a víno. Když někdo přišel na návštěvu, dostal kousek tohoto posvěceného jídla. Ve východních Čechách navíc hospodář dal kousek mazance zahradě a studni, aby byla bohatá úroda, voda a dostatek ovoce.

A nesmíme zapomenout na Velikonoční pondělí. Kluci šlehají dívky vlastnoručně vyrobenou pomlázkou z vrbového proutí, aby děvčata zůstala zdravá a silná. Dostávají za to malovaná vajíčka. Ale pozor, někde v úterý chodila zase děvčata s pomlázkou, jinde polévala chlapce vodou. Historie pomlázky sahá až do 14. století, kdy se o ní zmiňuje pražský kazatel Konrád Waldhauser. A spousta národů kvůli tomuto zvyku považuje Čechy za barbary.

Symboly Velikonoc

  • Vajíčko: Symbol plodnosti, úrodnosti, života a vzkříšení. Zvyk pravděpodobně vznikl i proto, že před Velikonocemi křesťané drželi půst a vejce jíst nemohli. Tak si to chtěli vynahradit. :-) Vajíčko je také symbol životní síly, narození, nesmrtelnosti a také návratu jara a pocitu bezpečí.
  • Velikonoční zajíček: V řecké, egyptské a čínské mytologii symbolizuje zajíček štěstí, plynoucí čas a krátkost života. V Bibli je popsán jako ten, kdo je „maličký na Zemi a moudřejší nad mudrce“. Symbolizuje chudé a skromné. Velikonoční zajíček k nám přišel z Německa a je označován jako ten, kdo nám přináší o Velikonocích čokoládová vajíčka.

zpracovala Opička, členka redakce (archiv)Tato stránka již byla hodnocena: 89×

Průměrné hodnocení: 2.42695

Vyžadovány cookies

Hodnotit:

1 2 3 4 5

Zatím se nikdo nevyjádřil, buďte první!