Vzkaz všem

Pro přidání vlastního příspěvku je nutné se nejdříve přihlásit.
/

Vzkaz Teepkovi

Diskuzní fóra

TémaPříspěvkyDatum
Skautské fórum 2 příspěvky 04.02.16, 21:16
Umíte morseovku? 37 příspěvků 10.08.15, 13:11
Na kolik dní jezdíte na tábor? Vyhovuje vám to? 12 příspěvků 10.08.15, 13:09
Oddíl 3 příspěvky 08.08.15, 20:46
Družina 1 příspěvek 25.12.14, 17:48

Nepřehlédni

Bitka: Skautíci dle T-mobile

Už jste viděli novou vizuální kampaň T-Mobilu? Po motorkářích, ráji, skokanech a lázních…

Bitka Bitka 12 názorů

"To jsou ale šmejdi!"

Taky vám někdy do schránky přišel letáček na zájezd s obědem, spoustou dárků a to vše jen za pár…

Kultůůra Kultůůra 3 názory

Dubnové časopisy jsou zde!

Dubnový Skaut-Junák a Světýlko, ale i Kmen, jsou venku. Co v nich najdeme?

Skaut Chat Skaut Chat 4 názory

Máte v oddíle pravidla?

Hra bez pravidel? Země bez hranic? Několikrát za den se setkáváme s pravidly, která nám ukazují,…

To musíš vědět To musíš vědět 3 názory

Nebojte se reflexe!

Takové ošklivé cizí slovo, ta reflexe. Co to vlastně znamená? Má to něco společného s reflexní…

To musíš vědět To musíš vědět

Jak se daří skautské stezce? Je čas na průzkumy a hodnocení

Co takhle se přijít vyjádřit k tomu, jestli je skautská stezka k něčemu dobrá a jak by se dala…

Jak na stezku? Jak na stezku? 5 názorů

Fotky, které rozvířily svět – II. díl

2012-10-22 12:02:00 - autor:Iva (iva)

Někdy jde člověk pro úspěch skoro „přes mrtvoly“ a je mu jedno, co vše pro to musí udělat. V našem seriálu o fotografii se nyní podíváme na snímky, jejichž autorům nevadilo, že k jejich pořízení museli provést podvod. Naštěstí jim to ale nevyšlo a tak si zde můžete prohlédnout slavné foto-podvody.

Pro úspěch musel nafingovat vlastní smrt Všichni víme, že žárovku vynalezl T. A. Edison. S fotografií to ale není tak úplně jisté. Přibližně ve stejnou dobu (někdy kolem roku 1839) ji zároveň, nezávisle na sobě, objevilo několik vědců. Mezi nimi i Hyppolit Bayard, kterému ale vynález nebyl přiřčen. To ho natolik rozlítilo, že vyrobil svůj autoportét jako utopence. Fotografie byla v té době tak reálná, že jí spoustu lidí uvěřilo a litovalo zhrzeného vynálezce. Toto je vzkaz, kterým Bayard snímek opatřil.

„Toto tělo patří H. Bayardovi, vynálezci procesu, který právě vidíte. Pokud vím, tento neúnavný experimentátor byl tři roky zaměstnán svým vynálezem. Vláda, která tolik dala panu Daguerrovi, řekla, že nemůže nic udělat pro pana Bayarda, a ten nešťastník se utopil… Ach ta rozmanitost lidského života! Byl v márnici několik dní, nikdo jej nepoznal, ani si na něho neuplatňoval nárok. Dámy a pánové, měli byste raději poodstoupit, aby nebyl raněn váš čich, jelikož – jak můžete vidět – tvář i ruce džentlmena již začínají zahnívat.“

Anglické víly

V roce 1916 dvě dívky vyfotily na anglickém venkově sérii snímků, jež měly dokázat přítomnost nadpřirozených bytostí s nimiž se cítily spřízněné. Po vyvolání filmu rodina s úžasem konstatovala, že na fotografiích jsou víly. Poté, co je publikoval sir A. C. Doyle, autor Sherlocka Holmese, byl jejich ohlas tak silný, že víly z Cottingley se staly národní událostí. Diskuse nad pravostí fotografií trvala několik desetiletí.

Až ve věku 83 let se Elsie Wrightová přiznala, že spolu se sestřenicí víly vyrobily z postaviček vystřižených z jedné knížky. Její sestřenice Frances Griffithsová ovšem prohlášení sestřenice nikdy nepotvrdila, naopak trvala na své původní verzi až do konce života.

Malý krok pro člověka, ale velký krok pro celé lidstvo

Snímky prvních lidí na Měsíci v roce 1969. Kosmonauta nemohl vyfotit nikdo jiný než Neil Armstrong. Dodnes ale tisíce lidí spekulují, že k přistání ve skutečnosti nikdy nedošlo a vše bylo naaranžováno. Všimli jste si toho nepřirozeného stínu?

Duchové (ne)existují

Slavná britská fotografie má představovat jednoho z nejznámějších duchů Británie – ducha tragicky zesnulé Dorothy Townshendové. Autorem je Provand spolu se svou asistentkou, kteří při náhodném fotografování sídla rodiny zahlédli mlhavý tvar, který byl poté znatelný i na fotografii. Snímek nazvaný Brown Lady of Raynham Hall (Hnědá dáma z Raynham Hall) je dodnes zkoumán mnoha odborníky. Někteří jsou přesvědčeni, že jde jen o padělek, vytvořený trikem dvojí expozice. Jiní experti tvrdí, že na snímku nelze rozeznat žádné stopy falšování. „Je to zřejmě nejvíce autentická fotografie ducha, kterou máme!“ prohlašují. Je snímek důkazem existence neviditelného světa?

A tímto jistě výčet fotografických podvrhů nekončí. Na některé se přišlo, na některé ne, ale základní otázkou, kterou si musíme položit je: Může mít člověk opravdu úspěch z fotografie, o níž ví, že je to podvod? Může se z toho opravdu radovat, když ho potom hryže celý život svědomí?

Většina lidí, kteří podobný podvod udělají, se třeba na konci života přiznají, protože už dále nemůžou nést tíhu svého zločinu (i když to nebyla vražda, přesto je to špatné). Jiní si tajemství odnesou do hrobu a o pravosti jejich děl se musí hádat experti.

Znáte ještě nějaké jiné lidi (nejen fotografy), kteří svého úspěchu dosáhli podvodem? Co si o nich myslíte? Pište do komentářů nebo se o tom můžete pobavit na družinové schůzce.

fotografie byly použity z loňské výstavy Kontroverze v pražském Rudolfinu

zpracovala Iva, členka redakceTato stránka již byla hodnocena: 55×

Průměrné hodnocení: 1.99999

Vyžadovány cookies

Hodnotit:

1 2 3 4 5