Vzkaz všem

Pro přidání vlastního příspěvku je nutné se nejdříve přihlásit.
/

Vzkaz Teepkovi

Diskuzní fóra

TémaPříspěvkyDatum
Skautské fórum 2 příspěvky 04.02.16, 21:16
Umíte morseovku? 37 příspěvků 10.08.15, 13:11
Na kolik dní jezdíte na tábor? Vyhovuje vám to? 12 příspěvků 10.08.15, 13:09
Oddíl 3 příspěvky 08.08.15, 20:46
Družina 1 příspěvek 25.12.14, 17:48

Nepřehlédni

Bitka: Skautíci dle T-mobile

Už jste viděli novou vizuální kampaň T-Mobilu? Po motorkářích, ráji, skokanech a lázních…

Bitka Bitka 12 názorů

"To jsou ale šmejdi!"

Taky vám někdy do schránky přišel letáček na zájezd s obědem, spoustou dárků a to vše jen za pár…

Kultůůra Kultůůra 3 názory

Dubnové časopisy jsou zde!

Dubnový Skaut-Junák a Světýlko, ale i Kmen, jsou venku. Co v nich najdeme?

Skaut Chat Skaut Chat 4 názory

Máte v oddíle pravidla?

Hra bez pravidel? Země bez hranic? Několikrát za den se setkáváme s pravidly, která nám ukazují,…

To musíš vědět To musíš vědět 3 názory

Nebojte se reflexe!

Takové ošklivé cizí slovo, ta reflexe. Co to vlastně znamená? Má to něco společného s reflexní…

To musíš vědět To musíš vědět

Jak se daří skautské stezce? Je čas na průzkumy a hodnocení

Co takhle se přijít vyjádřit k tomu, jestli je skautská stezka k něčemu dobrá a jak by se dala…

Jak na stezku? Jak na stezku? 5 názorů

200 LET: Jak to vidí Beruška?

2012-07-12 05:05:00 - autor:Teepek Superadmin (superadmin-teepek)

Teepek TeepekJeden z textů, který nám došel do redakce v rámci soutěže Slavíme 200 let skautingu. Pojďme se společně podívat, jak bude skauting za sto let vypadat podle Berušky…

Skauting byl a snad i bude

Jak to vlastně bude skautem za 100 let? Najde se někdo v dnešní době, kdo na tuto otázku zná odpověď? Nebo nad tímto hlavolamem, nikdo do této osudné chvíle, kdy skáčeme do nového století, nepřemýšlel? Musím se přiznat, že přemýšlet na toto téma není vůbec jednoduché. Kdyby ano, snad už bychom měli jasnou představu o tom, jak to tady jednou bude vypadat.

Já však tuším a pevně doufám, že jestli skauting přežil tohle uplynulé století, plné nástrah, zákazů a válek, přežije i to další, které nastává, že bude mezi námi lidmi mír, i když asi ne, takový jaký bychom chtěli. Stoprocentně se najde někdo, kdo nás bude chtít zničit a podrazit, tak jako dnes. V každé době tady někdo takový byl.

Avšak bude existovat skaut jako takový, jaký ho dnes známe? Tak o tomhle hodně pochybuji. Myslím si, že ne, jelikož v té době, budou hlavním hitem počítače, elektronika a cokoliv nám doposud neznámého. A právě toto změní chod skauta, nebude žádná lesní moudrost, žádné odborky, které byly spjaty s přírodou, snad i dnešní ideály budou jiné, jelikož jestli se k matce přírodě budeme dál chovat tak jako doteď, vymizí nám úplně před očima. Zmizí všechny lesy, protože pokácíme všechny stromy, zmizí úrodná pole, protože je zničíme chemikáliemi.
My však, jako bystří lidé si snad i s těmito problémy poradíme, myslím, že si najdeme místo, ačkoliv i na jiné planetě, a tam budeme dál žít. Kyslík budeme vyrábět uměle, jelikož jestli nebudou stromy a zeleň, žádný volně dostupný nebude. Symboliku skauta, jako je pravda a láska, nahradí vynalézavost a věta žij sám pro sebe, nikdo Ti nikdy nenabídne velkou pomoct.
Slib se změní kompletně na moderní věci, již nebudeme slibovat na svou čest a naší zemi. To tuším nehrozí. Děti vychovávané v této době, budou se zájmem projíždět naše zbylé internetové deníky, či snad vytvořené facebookové stránky na naši počest, sledovat filmy o nás a ptát se: "Jak je možné, že něco takového existovalo? Jak mohli ti lidé, vydržet bez elektřiny na táborech, bez velkého tepla a bavit se i za prudkého deště v chladných stanech?“

Teda otázka je, jestli vůbec po naší době zbudou záznamy, které přežijí i plánovaný konec světa. A jestli ano, nebude jim kdo moct vyprávět o našich prapodivných zážitcích, které nám nahnaly husí kůži, o našich dědech, kteří i v době války, kdy naše organizace byla zakázaná, bojovali za naši zemi a ctili tradice správné morálky.


Toto je Beruščina vize skautingu za sto let.
Jaká vize je Tvoje?
Zúčasni se soutěže Slavíme 200 let skautingu u nás! Čas posílat svá díla je do konce prázdnin!Tato stránka již byla hodnocena: 129×

Průměrné hodnocení: 2.4186

Vyžadovány cookies

Hodnotit:

1 2 3 4 5