Vzkaz všem

Pro přidání vlastního příspěvku je nutné se nejdříve přihlásit.
/

Vzkaz Teepkovi

Diskuzní fóra

TémaPříspěvkyDatum
Skautské fórum 2 příspěvky 04.02.16, 21:16
Umíte morseovku? 37 příspěvků 10.08.15, 13:11
Na kolik dní jezdíte na tábor? Vyhovuje vám to? 12 příspěvků 10.08.15, 13:09
Oddíl 3 příspěvky 08.08.15, 20:46
Družina 1 příspěvek 25.12.14, 17:48

Nepřehlédni

Bitka: Skautíci dle T-mobile

Už jste viděli novou vizuální kampaň T-Mobilu? Po motorkářích, ráji, skokanech a lázních…

Bitka Bitka 12 názorů

"To jsou ale šmejdi!"

Taky vám někdy do schránky přišel letáček na zájezd s obědem, spoustou dárků a to vše jen za pár…

Kultůůra Kultůůra 3 názory

Dubnové časopisy jsou zde!

Dubnový Skaut-Junák a Světýlko, ale i Kmen, jsou venku. Co v nich najdeme?

Skaut Chat Skaut Chat 4 názory

Máte v oddíle pravidla?

Hra bez pravidel? Země bez hranic? Několikrát za den se setkáváme s pravidly, která nám ukazují,…

To musíš vědět To musíš vědět 3 názory

Nebojte se reflexe!

Takové ošklivé cizí slovo, ta reflexe. Co to vlastně znamená? Má to něco společného s reflexní…

To musíš vědět To musíš vědět

Jak se daří skautské stezce? Je čas na průzkumy a hodnocení

Co takhle se přijít vyjádřit k tomu, jestli je skautská stezka k něčemu dobrá a jak by se dala…

Jak na stezku? Jak na stezku? 5 názorů

Končí tábory, jsou tu NÁBORY!

2012-08-21 16:57:00 - autor:Ojta (VojtaP)

Vojtěch PetrA je to tu. Opět. Po roce. Nábor nových přátel do oddílu. Zní to divně? Divné to je! Čti dál, vysvětlíme. A k tomu přinášíme pár rad k náborům, které na základě našich zkušeností považujeme za dobré.

1) Proč je nábor důležitý

Možná Ti to přijde jako divná otázka – proč je nábor důležitý. Je tu proto, abychom přibrali nějaké nové členy. To je jistě pravda, ale domýšlel jsi někdy, jak to bude vypadat, když oddíl nikoho nepřijme?

Náš oddíl jednu dobu prožíval skvělé období. Oddíl byl plný kluků (jsme oddíl chlapecký), kteří se už léta dobře znali. Ačkoli i dřív jsme bývali skvělá parta, tyhle dva tři poslední roky oddílu byly dozajista nejlepší. Ale jak píši – ty poslední roky… To, že jsme dva či možná spíš tři roky nenabrali pořádně nových členů (jen jednoho patnáctiletého kluka), mělo za následek de facto konec oddílu. Všichni kluci naráz odrostli, střihli si parádní putovní tábor a pak, jako když do nich střelí – byli fuč. Někteří se ještě setkávají, jiní ne – a to jen proto, že se nepovedlo několikrát nabrat nováčky, kteří by fungovali jako malta, která by oddíl držela pohromadě, kteří by byli novou oddílovou silou….

2) Co můžeme využít při náboru?

Vedoucí většinou řídí nábor sami, chodí do škol, věší plakáty, připravují velké náborové akce; někdy si vezmou na pomoc i vás, někdy jen ty starší.
Vedoucí můžou využít různé náborové pomůcky, můžou si nechat zadarmo poslat speciální plakáty, kartičky, nálepky a další. Můžou si přečíst speciální příručku od Rozárky, kde se dozvědí třeba to, jak o Junáku mluvit; jak napsat tiskovou zprávu do novin, jak by měl vypadat skaustký web a podobně. Vše důležité se dozvědí na stránce www.skaut.cz/na­bor

3) Co Teepek myslel tím “nábor nových přátel”?

Taky Ti to zní nesmyslně, viď? Nábor přátel… přátelé se nedají nabírat přes nábor. Tak přátelství přeci nevzniká. Přesto – když se nováčci dostanou do oddílu, stanou se z nich přátelé, často velice dobří přátelé… Nešlo by to ale zkusit i opačně..?

4) Jak já můžu pomoci s náborem?

Zásadně! Teď nemluvím o tom, že můžete pomoci s náborem jako takovým (jít s vedoucím do školy, atd.), mluvím o tom, že do školy už přeci chodíte… a někoho znáte! Nejlepší nábor je takový, který ani neprobíhá.
Ideální je, když se každý skaut či skautka v oddíle zamyslí, koho zná, ve škole, v družině, v domě, v nějakém jiném kroužku a přesvědčí ho, ať se přijde na schůzku podívat, že je to super.
Protože pak už nabíráte opravdové přátele, kteří v oddíle spíš vydrží; navíc vaše maminka se může domluvit s maminkou kamaráda, poreferovat jí o tom, jak oddíl funguje a jak je všechno skvělé. Základem samozřejmě je dobrý a zábavný program v oddíle, ale to je teď věc jiná.

5) Co tedy přesně můžu udělat?

Zamysli se nad tím, kdo v tvém okolí by mohl chodit do oddílu – nejlepší kamarád ze třídy, spolužák, kamarád z hudebky, sousedovic malý Pepíček, bratránek Lojza, syn matčiny nejlepší kámošky ze střední Tonda a tak podobně.

Vyprávěj mu (nebo jí, samozřejmě), co všechno v oddíle děláš, co podnikáte, co zažíváte, jaké hrajete hry, prostě co vás baví. Musíš kamaráda pohltit do vyprávění a zapálit ho pro věc. Což, pokud hoříš – a jakože asi ano, když čteš až sem – nebude vůbec problém.

Přesvěč ho, ať jde s Tebou na schůzku a zkusí to. Že za to nic nedá a že to určitě bude super.
Tady jsou důležité dvě věci – jednak popros Tvou maminku, aby se spojila (třeba zavolala) mamince kamaráda. Rodiče ho pustí mnohem raději, když budou přesně vědět, o co jde. Ideální je, když tvá máma bude tak hodná a vezme ho na schůzku, až tam povede Tebe a pak ho zase vezme zpět (nechodíš-li na schůzky sám, samozřejmě).
Druhá zásadní věc je dát vědět vedoucímu, že přijde nějaký nováček na schůzku. To se hodí, tak na to nezapomeň.

Na schůzce se o kamaráda hezky starej, představ ho všem, zapojuj ho, buď mu dobrým přítelem. Být nový v nějakém kolektivu je vždy těžké!

Po schůzce se ho optej, co se mu líbilo, povídejte si o tom, co jste zažili. Nezapomeňte dát vedoucímu kontakt na rodiče a taky pozvat vašeho nového spoluskauta na další oddílovou akci.

6) Co je to “klíčový nováček”?

To je pojem, který si před lety vymyslel autor tohoto článku. Je to jev, který během let vedení, několikrát pozoroval. Jde o nováčka, který je zásadním nováčkem pro celý oddíl. To proto, že on dotáhne do oddílu spoustu dalších lidí. Nejde takového nováčka odhadovat dopředu, ale zpětně si ho možná všimnete – kluka či holky, který do oddílu přivedl spoutu nových lidí. Tací jsou k nezaplacení.

Přejeme vám všem úspěšné nábory, plno „klíčových nováčků“, ať se vám daří v novém skautském roce a nezapomeňte vaše nové bratry a sestry seznámit s Teepkem! :-)Tato stránka již byla hodnocena: 68×

Průměrné hodnocení: 2.6618

Vyžadovány cookies

Hodnotit:

1 2 3 4 5