Vzkaz všem

Pro přidání vlastního příspěvku je nutné se nejdříve přihlásit.
/

Vzkaz Teepkovi

Diskuzní fóra

TémaPříspěvkyDatum
Skautské fórum 2 příspěvky 04.02.16, 21:16
Umíte morseovku? 37 příspěvků 10.08.15, 13:11
Na kolik dní jezdíte na tábor? Vyhovuje vám to? 12 příspěvků 10.08.15, 13:09
Oddíl 3 příspěvky 08.08.15, 20:46
Družina 1 příspěvek 25.12.14, 17:48

Nepřehlédni

Bitka: Skautíci dle T-mobile

Už jste viděli novou vizuální kampaň T-Mobilu? Po motorkářích, ráji, skokanech a lázních…

Bitka Bitka 12 názorů

"To jsou ale šmejdi!"

Taky vám někdy do schránky přišel letáček na zájezd s obědem, spoustou dárků a to vše jen za pár…

Kultůůra Kultůůra 3 názory

Dubnové časopisy jsou zde!

Dubnový Skaut-Junák a Světýlko, ale i Kmen, jsou venku. Co v nich najdeme?

Skaut Chat Skaut Chat 4 názory

Máte v oddíle pravidla?

Hra bez pravidel? Země bez hranic? Několikrát za den se setkáváme s pravidly, která nám ukazují,…

To musíš vědět To musíš vědět 3 názory

Nebojte se reflexe!

Takové ošklivé cizí slovo, ta reflexe. Co to vlastně znamená? Má to něco společného s reflexní…

To musíš vědět To musíš vědět

Jak se daří skautské stezce? Je čas na průzkumy a hodnocení

Co takhle se přijít vyjádřit k tomu, jestli je skautská stezka k něčemu dobrá a jak by se dala…

Jak na stezku? Jak na stezku? 5 názorů

Astrobus, jediná hvězdárna, která přijede za vámi

2012-05-23 00:33:00 - autor:Muff (Muff)

Michal JerlingTaké se na táboře rádi díváte na hvězdné nebe nad vámi? A jak jste na tom s hvězdami? Zkuste si na tábor pozvat odborníky, kteří vám ukáží víc, než byste čekali. A pokud náhodou nemáte za humny Zapovězený les s kentaury, dejte na naší radu a objednejte si ASTROBUS.

Hvězdy nás doprovázejí při nočních hlídkách, výsadcích, či když se nám náhodou stane, že spíme na puťáku pod širákem. Jak ale hvězdy vypadají „zblízka“ a co se mezi nimi ukrývá? Jaká tajemství a krásy jsou nám nočním nebi při pozorování pouhým okem skryty?

I na skautském táboře můžeme nahlédnout do divů vzdáleného vesmíru. Abychom na táboře spolu s dětmi mohli sledovat hvězdy a dozvědět se nejrůznější zajímavosti o vesmíru, nemusíme si hledat tábořiště v blízkosti žádné hvězdárny či planetária, také si nemusíte lámat hlavu s domlouváním tábořiště třeba v pražské Stromovce.
Jak je známo, když nejde Mohamed k hoře, musí jít hora k Mohamedovi. A to platí i u hvězdárny. Štefánikova hvězdárna totiž letním táborům nabízí svůj pojízdný astrobus, tedy auto naplněné dalekohledy, všemožnými materiály o vesmíru a profesionálními hvězdáři. Když si astrobus objednáte včas, máte dost velkou šanci, že k vám nejen dorazí, ale dokonce, že dorazí v dobu, kdy se vám to bude hodit. K nám dorazil i minulý rok, když jsme tábořili na louce, kam se jede po velmi špatné lesní cestě.

A jak návštěva astrobusu probíhá? Program začíná v podvečer pozorováním Slunce přes dalekohledy s filtry. Když se pořádně setmí, hvězdáři vám promítnou připravenou prezentaci obrázků těch nejzajímavějších věcí spojenou se zasvěceným komentářem. Nechybí ani vědecký populárně naučný snímek „Kráva na Měsíci“. Poslední částí programu pak je samotné sledování hvězd. Hvězdáři vyberou to nejzajímavější, co je za daných podmínek dostupnými dalekohledy možno spatřit a vše náležitě okomentují, ba i zodpoví případné otázky. Pokud je však obloha zatažena, není třeba zoufat. Přijdete sice o to nejlepší, ale pro posádku astrobusu to není důvod k tomu, aby si všechno zabalili a jeli domů. V záloze mají připraveny vědomostní soutěže a různé kosmické hry, případně si s vámi popovídají o čemkoli, co má souvislost s vesmírem a bude vás zajímat.

Co já si vzpomínám, za tu dobu, po kterou jsem v oddíle, na naše tábory astrobus přijel celkem třikrát. A pokaždé sklidil úspěch. Jak často se vám v oddíle stane, že kluci se vydrží i déle než hodinu na něco soustředit a nedělat při tom sebemenší bordel? Nám tedy příliš často ne. Navíc hvězdáři jsou profesionálové nejen co se vědomostí týče, ale i ve způsobu jakým informace dětem předat a diskutovat s nimi. Výklad prokládají otázkami, jejichž efektem byl les zvednutých rukou, neboť všichni kluci chtěli odpovědět, říci svůj názor, tipnout si, apod. – což, nebudeme si nic nalhávat, se nestává příliš často. Zbývá jen dodat, že při zpětné vazbě tábora, byl všemi našimi členy bez jediné výjimky astrobus hodnocen velmi pozitivně.

Pokud jste během čtení tohoto článku začali přemýšlet o tom, že si astrobus na tábor objednáte, můžete se podívat na jejich stránky, kde se dozvíte víc:

napsal Dominik ObručaTato stránka již byla hodnocena: 64×

Průměrné hodnocení: 2.20312

Vyžadovány cookies

Hodnotit:

1 2 3 4 5

Zobrazit všechny Přidat nový