Další týpci

On-line jsou:
0 nepřihlášených

Vzkaz všem

Pro přidání vlastního příspěvku je nutné se nejdříve přihlásit.
/

Vzkaz Teepkovi

Diskuzní fóra

TémaPříspěvkyDatum
Skautské fórum 2 příspěvky 04.02.16, 21:16
Umíte morseovku? 37 příspěvků 10.08.15, 13:11
Na kolik dní jezdíte na tábor? Vyhovuje vám to? 12 příspěvků 10.08.15, 13:09
Oddíl 3 příspěvky 08.08.15, 20:46
Družina 1 příspěvek 25.12.14, 17:48

Nepřehlédni

Bitka: Skautíci dle T-mobile

Už jste viděli novou vizuální kampaň T-Mobilu? Po motorkářích, ráji, skokanech a lázních…

Bitka Bitka 12 názorů

"To jsou ale šmejdi!"

Taky vám někdy do schránky přišel letáček na zájezd s obědem, spoustou dárků a to vše jen za pár…

Kultůůra Kultůůra 3 názory

Dubnové časopisy jsou zde!

Dubnový Skaut-Junák a Světýlko, ale i Kmen, jsou venku. Co v nich najdeme?

Skaut Chat Skaut Chat 4 názory

Máte v oddíle pravidla?

Hra bez pravidel? Země bez hranic? Několikrát za den se setkáváme s pravidly, která nám ukazují,…

To musíš vědět To musíš vědět 3 názory

Nebojte se reflexe!

Takové ošklivé cizí slovo, ta reflexe. Co to vlastně znamená? Má to něco společného s reflexní…

To musíš vědět To musíš vědět

Jak se daří skautské stezce? Je čas na průzkumy a hodnocení

Co takhle se přijít vyjádřit k tomu, jestli je skautská stezka k něčemu dobrá a jak by se dala…

Jak na stezku? Jak na stezku? 5 názorů

Poprvé na táboře

2013-07-12 14:35:00 - autor:Teepek Superadmin (superadmin-teepek)

Teepek TeepekPamatuješ si ještě, jaké to bylo když jsi byl na táboře poprvé? Zábavné, strašidelné, divné, dobrodružné… pomozte nováčkům ve družině, aby si tábor užili hned napoprvé!

Možná se to nezdá, ale tábor může být napoprvé docela náročné dobrodružství. A některým problémům se dá určitě předejít předem. Vyzkoušejte si na družinovce různé části tábora nanečisto! Nováčci to jistě ocení a zkušení táborníci budou moci vyniknout, případně si některé momenty osvěží a připomenou.

Seznam věcí

Zjistit až na táboře, že někdo nedělá rozdíl mezi holinkami a hodinkami je pozdě :) Projděte proto seznam věcí spolu. Pokud máte dost času, můžete se střídat ve vysvětlování a hádání položek na seznamu (např. je to věc potřebná hlavně v noci, každý by měl mít svou a funguje na baterie – baterka). V časové tísni si projdi seznam sám a družině zdůrazni ty položky, o kterých si myslíš, že by mohly být nejasné.

Denní režim

Popros vůdce o starší (nebo i aktuální) verzi táborové režimu (od budíčku až po večerku, případně i s hlídkami). Udělej si kopie pro dvojice ve družině a každou kopii rozstříhej a vynech časové uspořádání. (tj. budeš mít spoustu papírků, na kterých budou snídaně, svačiny, programy, ale nebude tam napsáno, v kolik se co koná a tedy i to,jak dlouho to trvá). Každá dvojice pak na schůzce dostane jednu sadu kartiček a jejím úkolem je stvořit z nich zpátky harmonogram dne, dodat k němu časy (tak jak by jim to přišlo nejvhodnější) a nalepit ho na papír. Na aktivitu nech dostatek času – cca 20 minut. Poté porovnejte výsledky jednotlivých dvojic a pobavte se, proč co kam zařadily a kolik času tomu nechaly. Výstupy i s odůvodněním pak předej nazpět vůdci. Může se tak inspirovat pro tábor a harmonogram pak bude více odpovídat skutečným potřebám táborníků (pokud budou rozumné, vstávat v 11h se asi nedá).

Zrychlený táborový den

Připrav si pro družinu jednoduchý závod v blízkém okolí klubovny. Zastávky na trase budou symbolizovat části táborového dne.

1. budíček – začátek závodu. Závodník leží bez bot na zemi zabalený do celty, deky nebo něčeho podobného, co v klubovně máte. Ideální je samozřejmě spacák :) Na povel odstartuje – musí se dostat „z postele“, vzít si boty a běžet ke druhému stanovišti.

2. rozcvička – na stanovišti zanech lísteček s jednoduchými úkony, které provádíte na rozcvičce – 5 dřepů, 3× zakroutit hlavou, dotknout se špiček nohou apod.

3. nástup – na tomto stanovišti zanech 1 kompletní kroj, do kterého se musí závodník obléci a zakřičet v něm družinový pokřik. Pak se z kroje zase svlékne a běží dál.

4. práce – zamysli se a pokus se nasimulovat nějakou klasickou táborovou činnost. Využij prostředí kolem klubovny nebo to, co právě děláte. Závodník může škrábat bramboru, zatloukat/vytahovat hřebíky, sbírat dříví.

5. stavba stanu – máš-li možnost, nech postavit závodníka klasickou kupoli. Tahle aktivita se dá dobře nahradit i stavbou ze špejlí.

6. na hlídce – aktivita poslepu. Na stanovišti nech v tmavém pytlíku 3–5 věcí, které musí závodník po hmatu poznat (můžeš přidat i šátek na zavázání očí). Předměty si závodník musí zapamatovat až do cíle.

7. cíl – stejně jako start, zalehnout do spacáku (do deky) :)

*- stanoviště vybírej libovolně, neboj se doplnit další typicky vaše

  • dobře rozmysli rozestupy mezi závodníky, aby se nepotkávali (můžeš je nechat běhat i náhodně, příp. každého s jinou posloupností čísel tak, aby stanoviště museli hledat v terénu)
  • připomeň, že je to načas a vítěze odměň*

Vzorový nástup

Nevím, jak u vás, ale u nás je vždycky první táborový nástup pořádnou parodií. Málokdo si pamatuje celou hymnu, pokřik, nikdo neví, kde stát a kdy zdravit. Pokud některý z těchto problémů poznáváte, není na škodu si nástup ještě před táborem připomenout. Zkuste to s nováčkem formou komentované pantomimy. Družina si mezi sebou rozdělí role a pokusí se sehrát řádný táborový nástup. Rádce s nováčkem sedí opodál a situaci komentuje. Má právo „stopnout“ situaci, přetočit ji nazpátek, aby měli herci možnost ji poupravit.

Tipy a triky na závěr

Na konci družinovky nech každého, kdo už na táboře byl, aby napsal na kousek papíru jednu/dvě „rady do táborového života“ typu: „je dobré, mít stále jednu krabičku sirek v suchu“ nebo „deštník na tábor fakt není dobrej nápad“ apod. Nováček potom dostane tyhle rady s sebou domů. Pokud máte nováčků víc, mohou si losovat (v tom případě by bylo dobré, aby každý člen vymyslel tipů víc).

Další nápady
zahrajte si společně oblíbenou táborovou hru
uvařte si na ohni
zasvěťte nováčka do táborového rituáluTato stránka již byla hodnocena: 103×

Průměrné hodnocení: 2.4175

Vyžadovány cookies

Hodnotit:

1 2 3 4 5