Vzkaz všem

Pro přidání vlastního příspěvku je nutné se nejdříve přihlásit.
/

Vzkaz Teepkovi

Diskuzní fóra

TémaPříspěvkyDatum
Skautské fórum 2 příspěvky 04.02.16, 21:16
Umíte morseovku? 37 příspěvků 10.08.15, 13:11
Na kolik dní jezdíte na tábor? Vyhovuje vám to? 12 příspěvků 10.08.15, 13:09
Oddíl 3 příspěvky 08.08.15, 20:46
Družina 1 příspěvek 25.12.14, 17:48

Nepřehlédni

Bitka: Skautíci dle T-mobile

Už jste viděli novou vizuální kampaň T-Mobilu? Po motorkářích, ráji, skokanech a lázních…

Bitka Bitka 12 názorů

"To jsou ale šmejdi!"

Taky vám někdy do schránky přišel letáček na zájezd s obědem, spoustou dárků a to vše jen za pár…

Kultůůra Kultůůra 3 názory

Dubnové časopisy jsou zde!

Dubnový Skaut-Junák a Světýlko, ale i Kmen, jsou venku. Co v nich najdeme?

Skaut Chat Skaut Chat 4 názory

Máte v oddíle pravidla?

Hra bez pravidel? Země bez hranic? Několikrát za den se setkáváme s pravidly, která nám ukazují,…

To musíš vědět To musíš vědět 3 názory

Nebojte se reflexe!

Takové ošklivé cizí slovo, ta reflexe. Co to vlastně znamená? Má to něco společného s reflexní…

To musíš vědět To musíš vědět

Jak se daří skautské stezce? Je čas na průzkumy a hodnocení

Co takhle se přijít vyjádřit k tomu, jestli je skautská stezka k něčemu dobrá a jak by se dala…

Jak na stezku? Jak na stezku? 5 názorů

Vánoční schůzka – tisíckrát a znovu poprvé

2012-12-19 10:20:00 - autor:Kateřina Šmajzrová (Káťa_Žamberk)

Kateřina ŠmajzrováChceš s družinou oslavit Vánoce? Ale trochu jinak než loni a předloni? Nemáš moc času? Nech se inspirovat!

Vánoce jsou snad nejtradičnější svátky u nás. Patří k nim cukroví, dárky, koledy, stromeček, rodina. Ale co oddílové/družinové Vánoce, co patří k nim? Tady je pár tipů, jak by vánoční družinovka mohla vypadat:

Staročeské tradice – Vánoce našich předků byly svázány tradicemi. Vyzkoušejte si alespoň některé z nich – výroba i samotné pouštění lodiček má skvělou atmosféru a fotky z něj vypadají úžasně. Méně tradiční jsou třeba štěstíčka – „na malé papírky se napíší zpravidla jednoslovná hesla (štěstí, zdraví, bohatství, svatba, dítě atd.) a ty se vloží do nádobky. Stolovníci pak po večeři losují. Převládají samozřejmě pozitivní hesla, negativním doporučuji se vyhnout. Použité heslo se vrací do nádobky zpět, aby další losující si mohl vytáhnout svou budoucnost z plné škály osudu.“ Tipů pro dívčí družinky je zřejmě víc – třeba tady, snad si ale i kluci přijdou na své. Nezapomeň si ke každému zvyku legendu, aby všichni věděli, proč se měla tradice udržovat. Chceš-li schůzku ještě ozvláštnit, vytvoř jednoduchou křížovku, ze které budou postupně vystupovat jednotlivé zvyky a vy si je budete moci zkoušet. Písmenka na ni můžou členové sbírat po venku nebo za drobné úkoly uvnitř klubovny.

Vánoce venku – pokud venku zrovna není mínus 20, vydejte se na schůzku ven, ideálně do blízkého parku. S sebou nezapomeňte oříšky, jablka, mrkve a jiné pochutiny pro zvířata, ze kterých jim vystrojíte neobvyklý vánoční stromeček. V lese můžete soutěžit v hledání nejlepšího/nej­rovnějšího vánočního stromečku. Je-li sníh, vydupejte do sněhu, co jsou pro vás Vánoce. Cestu zimní přírodou můžete využít k zamyšlení nad smyslem Vánoc – bude-li dobrá atmosféra, povídejte si o tom, co pro vás slavení Vánoc znamená a jak je vnímáte.

Vánoce v kuchyni – jistě nebudete odporovat, že máme Vánoce spojené s hromadou dobrého jídla. Zkoušeli jste ale někdy připravovat část štědrovečerní tabule sami? Jestli ne, máte ideální příležitost to s družinou vyzkoušet – poproste maminky, určitě vás některá nechá chvíli v kuchyni, nebo využijte tu v klubovně. Rozmyslete si, co budete vařit – jestli staročeská jídla jako je houbový kuba nebo kyselo, či jestli se dáte do bramborového salátu, případně pečení vánočky. Recepty jistě najdete doma v kuchařce nebo snadno na internetu. A u vaření se výborně tmelí parta, povídáním o tom, jak Vánoce prožíváte doma vy, bývá obvykle zábavné a zajímavé i pro ostatní! (Koledy z rádia nebo naživo jsou samozřejmostí.)

Družinové Vánoce na upevnění vztahů – Vánoce jsou zvláštní dobou, kdy se na sebe všichni snažíme být milí a vstřícní. Proč toho nevyužít i v družinové partě. Sejděte se v klubovně, každý doneste jeden anonymní dáreček. Před jejich rozdáním vyzdobte svátečně klubovnu, vzpomínejte na to, co vám uplynulý rok přinesl – a nemusíte jen vzpomínat – můžete dělat koláž, sehrávat scénky nebo malovat kalendář na další rok, ve kterém se to, co jste letos prožili, nějak odrazí. Posílejte lodičky. Nechte každého, ať napíše ostatním Vánoční přání – můžete je předtím i vyrobit, fantazii se meze nekladou. Do přání se snažte napsat i něco osobního – co druhého potěší. Na závěr si rozdejte dárečky tak, aby měl každý jeden – a je jen na vás, jestli dárce zůstane utajen.

A jak slavíte Vánoce vy v družině nebo v oddíle? Máte tradiční akce nebo zvyky?

zdroje: http://www.ze­nax.cz/…yky_3629­.htmTato stránka již byla hodnocena: 65×

Průměrné hodnocení: 2.10767

Vyžadovány cookies

Hodnotit:

1 2 3 4 5