Další týpci

On-line jsou:
0 nepřihlášených

Vzkaz všem

Pro přidání vlastního příspěvku je nutné se nejdříve přihlásit.
/

Vzkaz Teepkovi

Diskuzní fóra

TémaPříspěvkyDatum
Skautské fórum 2 příspěvky 04.02.16, 21:16
Umíte morseovku? 37 příspěvků 10.08.15, 13:11
Na kolik dní jezdíte na tábor? Vyhovuje vám to? 12 příspěvků 10.08.15, 13:09
Oddíl 3 příspěvky 08.08.15, 20:46
Družina 1 příspěvek 25.12.14, 17:48

Nepřehlédni

Bitka: Skautíci dle T-mobile

Už jste viděli novou vizuální kampaň T-Mobilu? Po motorkářích, ráji, skokanech a lázních…

Bitka Bitka 12 názorů

"To jsou ale šmejdi!"

Taky vám někdy do schránky přišel letáček na zájezd s obědem, spoustou dárků a to vše jen za pár…

Kultůůra Kultůůra 3 názory

Dubnové časopisy jsou zde!

Dubnový Skaut-Junák a Světýlko, ale i Kmen, jsou venku. Co v nich najdeme?

Skaut Chat Skaut Chat 4 názory

Máte v oddíle pravidla?

Hra bez pravidel? Země bez hranic? Několikrát za den se setkáváme s pravidly, která nám ukazují,…

To musíš vědět To musíš vědět 3 názory

Nebojte se reflexe!

Takové ošklivé cizí slovo, ta reflexe. Co to vlastně znamená? Má to něco společného s reflexní…

To musíš vědět To musíš vědět

Jak se daří skautské stezce? Je čas na průzkumy a hodnocení

Co takhle se přijít vyjádřit k tomu, jestli je skautská stezka k něčemu dobrá a jak by se dala…

Jak na stezku? Jak na stezku? 5 názorů

Zpětná vazba

2011-07-08 00:16:00 - autor:Teepek Superadmin (superadmin-teepek)

Teepek TeepekUrčitě se ti to taky stalo. Naštval tě kamarád, tak jsi mu pěkně od plic řekl, že je pěknej trouba, že to s ním je k nevydržení a pak ses divil tomu, když se s tebou třeba dalších pár dní opravdu nebavil. Jde to ale udělat nějak lépe?

Jde to. V tomhle případě totiž kamarád dost pravděpodobně neví proč je vlastně trouba a třeba vůbec ani neví o tom, že něco udělal špatně. A tak se zkusíme naučit jiný způsob, jak si říkat různé věci a vyhnout se tak zbytečným hádkám a nedorozuměním. Můžeme tomu říkat – jak dát někomu konstruktivní zpětnou vazbu. (taková facka je sice taky zpětná vazba, ale moc toho asi nevyřeší:))

PROČ?

Důležité je si uvědomit, že celá tahle záležitost není o tom vybít si na někom svůj vztek, ale dát druhému informaci, co se mi na jeho chování nelíbí, ale i to, co se mi líbí. Často se stává, že člověk dělá neúmyslně věci, které se jiným nelíbí. A je potřeba, aby mu to někdo nejprve řekl. Pak je ale samozřejmě na něm, jestli se podle toho zachová nebo ne.

JAK NA TO?

Taková správná informace – zpětná vazba by se měla skládat ze dvou částí POCITU a POPISU chování. Jaký pocit ve vás vyvolalo chování někoho jiného. Důležité je mluvit jen za sebe a ne obecně za všechny – kdoví, co se myslí ostatní. Nejjednodušší je říct líbilo se mi…/nelíbilo se mi… nebo dál udělalo mi radost…/rozesmálo mě…/potěšilo mě…/naštvalo mě…/bylo mi smutno…/urazilo mě… a tak dále.

Druhou důležitou částí je popis chování toho člověka, ke kterému mluvíte. Čím konkrétnější popis to bude, tím lépe bude druhý vědět, co se ti líbilo a co ne – co má příště udělat znovu a co radši ne. Když někomu řekneš „ty ses teda choval hrozně“, nejspíš z toho moc chytrý nebude. Ale když se řekne „bylo mi nepříjemný, když jsi mi pořád skákal do řeči“, může si ten ukecánek pomyslet „aha, tak tohle se jim nelíbí, ale já s nima chci kamarádit, tak to radši příště dělat nebudu“.

JAK TO PŘIJMOUT?

Představ si velkou zeď, která je z jedné strany červená a z druhé modrá. Na každý straně bude stát jeden člověk a nebude ji moct obejít – uvidí tedy jen jednu stranu a jednu barvu. Ti dva se spolu budou bavit o tom jak ta zeď vypadá. Když dojde na barvu, přestanou si rozumět. Každý bude tvrdit něco jiného. Ale kdo z nich má pravdu? No v tomhle případě všichni víme, že oba, protože z každé strany je barva jiná. Ne všichni si ale uvědomujeme, že stejně to funguje i v běžném životě. Každý z nás je jiný a vidí věci „z jedné strany“. To ale neznamená, že to je jediná a celá pravda. Takže když zase tobě někdo řekne, co se mu třeba na tobě nelíbilo, nemusíš to brát jako urážku, a už vůbec se mu to nepokoušej vyvrátit. Ber to jako informaci o tom, jak vypadá zeď z jeho strany – jak tvoje chování působí na něj.

Zpracovala Anča, členka redakce.

Obrázek z www.flicker­.com.


Související články


Tato stránka již byla hodnocena: 107×

Průměrné hodnocení: 2.26171

Vyžadovány cookies

Hodnotit:

1 2 3 4 5