Jak psát články

2009-11-26 21:23:28 - autor:Teepek Superadmin (superadmin-teepek)

Milé typoňky a milí týpci, máme radost, že Teepkovi pomáháte zasíláním vlastních článků. Tým našich redaktorů je sice široký, ale nápadů a nových témat není nikdy dost. Možná ale někteří z vás stále tápají, jak své články psát. Berte tento článek jako paklík tipů, jak zvýšit svou úspěšnost publikování na Teepkovi.

Inspirace, ne kopírování

O čem psát? Můžete si vybrat jakoukoliv rubriku, a i když se váš článek nebude hodit do žádné z nich, nebojte se ho Teepkovi poslat taky. Vítáme všechna neotřelá a zajímavá témata. Inspiraci můžete pochytat kdekoliv – v aktuálním dění, v knížkách, které máte doma, při procházce městem či při letmém zkouknutí internetu.

Samozřejmě, že celý článek nenapíšete z hlavy. Pro ověření faktů budete potřebovat encyklopedie, knížky, internet, radu kamaráda atd. Vše si ověřte z více zdrojů, třeba taková Wikipedia, jinak výborná encyklopedie, není ve všech heslech úplně věrohodná.

Až budete psát články, vyvarujte se opisování celých vět či dokonce odstavců ze svého informačního zdroje. Je to porušení práv, které je trestné. Navíc to nemáte zapotřebí a ani byste z toho pak neměli takovou radost. Zdá se vám, že napsat něco bez jakéhokoliv opisování a kopírování je těžké?

Začněte s tématy, o která se zajímáte a o kterých už něco víte. Například: máte nějaký neobvyklý koníček?, byli jste na výborné (třeba i neskautské) akci?, navštívili jste parádní kout světa?, přečetli jste bezvadnou knížku?, provozujete nějaký sport, který by slušel představit ostatním?, sbíráte něco?, máte šuplík plný svých básniček?, měli jste netradiční a hooodně zajímavou oddílovku?…

Formální záležitosti

Teepkovi velmi pomůžete (a šplhnete si u redaktorů), když mu pošlete článek v odpovídající formální úpravě. Zaprvé: pozor na chyby. Článek si po sobě několikrát přečtěte, nejlépe poproste i o kontrolu někoho jiného. I přesto v článku může něco málo překlepů zůstat. Říká se tomu počítačová slepost – na obrazovce chyby prostě nevidíte i po třeba desátém přečtení.

Dále

  • dělejte mezery za tečkou
  • pište s háčky a čárkami
  • vyvarujte se přílišného používání smajlíků:)

Chytněte čtenáře na dobré nadpisy

Víte, že v redakcích velkých časopisů a novin mají několik specialistů, kteří se živí jen tím, že vymýšlejí novinové titulky? Nadpis článku je téměř tím nejdůležitějším. Pokud nezaujme, přečte si ho o dost méně čtenářů, byť by byl článek sebelepší. A to je škoda, viďte? Proto se pokuste vymyslet výstižné, originální, zajímavé a třeba i vtipné nadpisy. Projeďte si internet, mrkněte do novin (u obojího prosím vynechejte bulvár, jehož nadpisová taktika není zrovna v souladu s novinářskou etikou), koukněte na titulky článků tady na Teepkovi. Nadpis by neměl být moc dlouhý, měl by čtenáře zaujmout na první pohled a hned mu říct o co jde. Anebo můžete zkusit opačnou taktiku: dát článku záměrně „nesrozumitelný“ titulek, který čtenáře napne a donutí ho si článek otevřít. Začátečníkům však doporučuji spíše první taktiku.

Když se řekne perex

Perex je odborný termín pro malý tučný odstaveček hned pod hlavním nadpisem článku. Měl by uvést čtenáře do tématu článku, nadhodit otázky, které se v článku budou řešit či třeba vysvětlit, proč jste se rozhodli článek s tímto tématem napsat právě teď, co vás k tomu inspirovalo atd. Perex by se měl skládat je z několika nepříliš dlouhých vět. Konkrétně u Teepka je to odstaveček, který se vám posílá v mailových novinkách na Teepkovi a který se objevuje v levých sloupečcích u každé sekce.

Délka a další rady

Články pro Teepka nemají určenou délku, projeďte si web a podívejte se sami. Zprávy a aktuality snesou třeba dva krátké odstavečky, zajímavá akce či knížka si zaslouží představit třeba na celou stránku a víc. Snažte se psát čtivě, objektivně (některá témata subjektivitu snesou, ba se přímo vyžaduje – reportáže z akcí atd.) a nezapomínejte na humor. Nepřehánějte to s ním, ale vtip oživuje článek a čtenář ocení, když se nad čtením usměje.

Fotky a zdroje

Máte k článku vlastní fotky (tedy vyfocené vlastním foťákem)? Tím líp! Určitě je Teepkovi pošlete, vložte je jako přílohu v Podatelně a pokud jich máte víc, určitě to do článku dopište, redaktor, který váš článek bude vkládat na web, se s vámi spojí a můžete mu je poslat na mail. S ostatními fotkami je trošku problém, protože na obrázky na webu (atd.) se vážou autorská práva a nejde jen tak použít jakoukoliv fotku, co na internetu najdete. Teepek však má dohodu s několika stránkami, takže se nebojte poslat i články bez fotek, některé se u něj určitě objeví. :-) Pokud se k tématu vašeho článku vážou nějaké webové adresy, neváhejte je do textu přidat. Třeba encyklopedistické heslo, které problematiku rozvádí podrobněji, odkaz na fotogalerii z akce,… Do článku přidejte rovněž zdroje, z kterých jste čerpali (a ze kterých jste neopisovali, jak už víme) či tipy na zajímavé knížky (…) k tématu. Takže:

  • zkontrolujte si gramatickou správnost
  • nezapomeňte na vhodný nadpis, perex a mezititulky
  • přidejte vlastní fotky
  • dopište webové adresy a další zdroje, ze kterých jste čerpali a na které byste chtěli ostatní upozornit
  • pošlete Teepkovi článek a buďte trpěliví: máme spoustu práce, ale ozveme se vám, jak to jen nejdříve půjde!

A nakonec: věřte si!

Ač se to nezdá, publicistika není tak snadná věda. Někdo má talent od přírody, někdo toho může napsat spoustu, a přesto nebude nikdy výborný novinář. Ale zkusit to může každý. Věřte si! Nepište Teepkovi, že nemáte odvahu. To není žádná výmluva ani omluva. A rozhodně nezahazujte tužku po prvním neúspěchu. S každým článkem získáte trochu těch zkušeností, které vám v budoucnosti pomůžou. Zkuste to…

Články na Teepka posíláte přes Podatelnu, kterou pod názvem KONTAKTUJTE TEEPKA naleznete na patičce (proužek odkazů dole na stránce).

Zpracovala Opička, členka redakceTato stránka již byla hodnocena: 238×

Průměrné hodnocení: 1.60082

Vyžadovány cookies

Hodnotit:

1 2 3 4 5

Zobrazit všechny Přidat nový